Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Vše, co jste nevěděli o Detroitu

Představte si město, kde žilo přes dva miliony obyvatel. Nyní tu není ani jeden milion. To je Detroit. Město duchů. Město minulosti a doufající v budoucnost. Město, které má největší kriminalitu v USA.
Vydáno: 29.01.2015
1954 Detroit Auto Show
1954 Detroit Auto Show Autor: Oficiální zdroj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bylo to právě tady, kde Henry Ford v roce 1913 spustil první linku na výrobu automobilů. Právě tady si uvědomil, že pokud bude svým dělníkům dávat větší plat, právě oni se stanou největšími odběrateli jeho vozů. Právě tady dosáhla rasová segregace takových rozměrů, že pro černochy bylo postaveno jedno město (Inkster) a pro bělochy druhé (Dearborn). Detroit byl městem, kde všechno žilo a dosud žije jediným – automobily. Ne nadarmo se mu také říká Motor City.

Tři kohouti na jednom poli

V jediném městě se vedle sebe snažili ovládnout americký trh hned tři největší producenti vozů – Ford, General Motors i Chrysler. Ohromný automobilový boom se odrazil v potřebě stále nových a nových pracovníků. Masy lidí proudily do Detroitu. Stavěly se ohromné dálnice, mrakodrapy, sídla automobilek. Před druhou světovou válkou ale přišlo první varování – světová krize. Odbory tehdy svolávaly stávku za stávkou a bojovaly za zaměstnance, kteří během jediného dne spadli ze střední třídy do stavu chudoby. Z krize vytáhla město až světová válka, kdy bylo zapotřebí tolik lidí pro výrobu, že na jednu postel připadali v tu dobu tři lidé.

Úpadek

Hned po válce bylo jasné, že toto město čeká totální zkáza. Detroit bylo město s největšími rasovými problémy. Množství černošských dělníků zůstávalo v centru města, ale běloši se odstěhovali na okraje města do vilových čtvrtí. Vznikala tak ohromná satelitní města, která ovšem znamenala také sociální segregaci. Centrum města zůstalo napospas drogovým dealerům, kteří se tu začali rojit především v sedmdesátých letech, kdy přišla do USA ropná krize a americké automobilky nedokázaly okamžitě čelit tlaku poptávky na malá a úsporná auta.

Detroit v roce 2025

Město, které se stalo polem. Podívejte se na šokující proměnu Detroitu

 

Byl to kruh, ze kterého se nedalo vystoupit – propuštění dělníci začali prodávat drogy, aby uživili rodiny. Tím víc dělníků začalo drogy užívat a byli vyhozeni… jen s největším úsilím se díky dalšímu rozmachu amerických vozidel v 80. a 90. letech podařilo celé město udržet pohromadě. Když přišla poslední velká hypoteční krize, Detroit padl. Najednou se zjistilo, že vedení města dalo peníze do špatných investic, část rozkradlo a část byly prostě jen tiché půjčky. Detroit se stal prvním megaměstem USA, které bylo nucené vyhlásit bankrot. Dlužilo více než 14 miliard dolarů.

Detroit včera a dnes Foto:

Detroit včera a dnes

Střelba a požáry

Dnes je město nejdrsnějším místem pro život. Celé čtvrtě tu vypadají jak z postapokalyptického filmu. V centru města je na denním pořádku střelba. Každý den je založeno víc než 70 požárů. Žádné jiné město nemá tolik vražd na obyvatele jako Detroit. Odhaduje se, že z dnešní populace města je 47 % negramotných. Podívejte se na interaktivní mapu kriminality v Detroitu.

Interaktivní mapa kriminality Foto:

Interaktivní mapa kriminality

Zajímavé je, že na žádných jiných stránkách amerického města nenajdete rady ohledně bezpečného pohybu obyvatel po jeho centru. Rady tipu „omotejte si gumičkou peněženku, aby ji nebylo možné tak snadno vytáhnout z kapsy“ nebo „seďte poblíž řidiče autobusu a co nejblíže k východu z veřejné dopravy“.

Detroit je stále město aut

I když už Detroit není tím, čím býval, stále je to město, které je symbolem amerického automobilového snu. A tak se sem každý rok sjíždějí všechny automobilky z celého světa, aby tu představily své novinky na autosalonu. I letos se tu konal autosalon, který ukázal, že Spojené státy se už z krize patrně vyhrabaly a opět jsou zemí s ohromným potenciálem. Vždyť zajímavá statistika říká, že průměrné auto na výstavě mělo výkon 331 kW, 5,9 válců a pohon na všechna kola.

Autosalon Detroit

Zajímavá statistika: Průměrné auto z Detroitu mělo 331 kW

 

Mezi největší zajímavosti autosalonu bezpochyby patřil nový Ford GT, Acura NSX, hromady ohromných pick-upů nebo koncept SUV od Volkswagenu, který určuje designérskou linii pro další roky.

Ford F-150 Raptor - hlavní

Novinky z Detroitu: Návrat brutálních pickupů

Acura NSX

Novinky z Detroitu: Acura NSX

Volkswagen Cross Coupé GTE - hlavní

Novinky z Detroitu: Doba SUV u Volkswagenu

Ford GT

Novinky z Detroitu: Největší pecka je Ford GT

Infiniti Q60

Novinky z Detroitu: Infiniti Q60

Chevrolet Bolt

Novinky z Detroitu: Konečně elektromobil se solidním dojezdem

Chevrolet Volt II

Novinky z Detroitu: Chevrolet Volt v novém

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama