Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Vozy pro mistrovství světa rallye budou lehčí a silnější

Čtyřnásobný šampión Juha Kankkunen kdysi prohlásil, že skupina B byla pro muže, kdežto vozy WRC jsou pro kluky. Možná by se to mohlo změnit.
Vydáno: 13.07.2015
WRC koncept
WRC koncept Autor: FIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Snížením objemu motorů pro speciály WRC ze dvou litrů na šestnáctistovky se tyto ještě více přiblížily oněm pověstným rozzuřeným vysavačům a Kankkunenova slova jako by potvrzovaly. Ale FIA chce od sezony 2017 zavést změny, které by měly auta a potažmo závody zatraktivnit.

Nejvíce viditelnou změnou projdou karosérie a aerodynamické prvky. Nová „wércéčka“ budou moci být o 55 mm širší než ta současná, stejně tak narostou limity pro přední a zadní převis karosérie, bude to o 60 resp. 30 mm. Zvětší se také zadní přítlačné křídlo, které bude moci nově přesahovat za zadní nárazník až o 50 mm. Celková délka vozu nesmí být menší než 3,9 m. Vozy prý budou mít daleko agresivnější vzhled, čemuž přispěje i větší volnost při tvarování přední partie vozů.

WRC 2013 - Prokop Mexico
OffROAD Maraton 2013 (9)

 

Na scénu se opět vrátí před lety zakázaný elektronicky řízený aktivní mezinápravový diferenciál. Od sezony 2017 se také sníží limit pro minimální váhu vozu. V současnosti je to 1200 kg u prázdného vozu, nově to bude 1175 kg. Po dlouhých letech se také změní výkon motorů. Ze současných 224 kW naroste na 283 kW při zachování objemu, z 34 mm na 36 mm se ale zvětší průměr restriktoru turbodmychadla a jeho plnicí tlak bude moci dosahovat až 2,5 baru.

Všechny změny vypadají, že by mohly přinést nový impuls do poněkud stagnujícího seriálu WRC a třeba nalákají i další automobilky. Taková Toyota na nové specifikace netrpělivě čekala, protože právě na rok 2017 plánuje návrat na rychlostní zkoušky mistrovství světa. Možná to zvrátí i váhání Citroënu, zda ve WRC zůstat. Nechme se překvapit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama