Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Víte, že rychlost 100 km/h poprvé pokořil elektrický automobil? A bylo to už před 118 lety!

Málokdo dnes ví, že spalovací motory nebyly v počátku automobilismu dominantní. Svědčí o tom světové rychlostní rekordy. Hranice 100 km/h padla překonána elektrickým vozem už v roce 1899, hranici 200 km/h pak pokořil parní stroj bratří Stanleyů a teprve přes 300 km/h se poprvé dostal klasický Sunbeam 1000 HP s pístovým dvanáctiválcem...
Vydáno: 19.12.2017
Camille Jenatzy
Camille Jenatzy Autor: Fulmen Batteries
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pára nebo elektřina?

To byla otázka, kterou si položili první rekordmani. A spalovací motor? Ten byl přece ještě v plenkách, slabý a nemocný, příliš nefungoval, pro rychlostní rekordy se nehodil! První rychlostní klání se odehrálo na dvoukilometrovém úseku silnice v Achères u Paříže už 18. prosince 1898 na popud činovníků francouzského autoklubu Automobile Club de France. Časoměřičům se představily tři pístové stroje a jeden elektromobil, který ovšem vyhrál! Hrabě Gaston de Chasseloup-Laubat se na elektromobilu Jeantaud zapsal jako první do dějin automobilových rekordů průměrnou rychlostí 63,158 km/h!

Výzva na souboj

Když se to dozvěděl belgický závodník Camille Jenatzy, hned vyzval francouzského hraběte k souboji. Poprvé se sešli 17. ledna 1899 v Achères, Jenatzy zajel 66,667 km/h, Gaston odpověděl rychlostí 70,312 km/h. Byl to souboj elektromobilů, do něhož nějaké spalovací motory vůbec nezasáhly! Ještě několikrát soupeřili, než 29. dubna 1899 dosáhl Jenatzy světového rekordu 105,882 km/h. Bylo to první pokoření stokilometrové rychlosti automobilem jakéhokoli druhu a Jenatzy jel na závodním elektromobilu CITA (zkratka Compagnie Internationale de Transport Automobile), známém pod populárním jménem Jamais Contente, tedy Nikdy spokojena!

Elektrický rekord vydržel až do dubna 1902, kdy Léon Serpollet na svém parostroji zajel 120,805 km/h. Další parní stroj, americký Stanley řízený Fredem Marriottem, pak na pláži v Daytoně dosáhl 205,443 km/h. Bylo to poprvé přes dvoustovku. Tím ovšem éra alternativních pohonů v historii absolutního světového rekordu na nějaký čas skončila.

Camille Jenatzy
Camille Jenatzy
Fulmen Batteries

Nejrychlejší elektromobil

Nejrychlejší elektromobil CITA No.25 Jamais Contente z roku 1899 se dochoval dodnes, už ve třicátých letech minulého století byl vzácným exponátem francouzského muzea. Čtyřkolový vůz s doutníkovou jednomístnou karoserií poháněly dva elektromotory o výkonu po 25 kW, napájené akumulátory značky Fulmen. Jenatzy už tehdy použil pláště Michelin. Dopadl ovšem hůře než vůz. V roce 1913 byl nešťastnou náhodou zastřelen na lovu. Do nemocnice ho vezl vůz značky Mercedes, pro kterou dobyl svoje největší úspěchy na závodních tratích. Přesto je nejslavnější právě pro svůj elektrický rekord s Jamais Contente.

Autor textu: Tom Hyan

Článek je zařazen v: elektromobil , rekord , 100 km/h
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama