Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Víme vše o novém BMW X3

Mnichovskou novinku jsme vám již krátce představovali. Nyní však máme k dispozici kompletní technická data, u nichž se stojí za to zastavit. BMW X3 bude kupříkladu nejaerodynamičtějším SUV, jaké známe. A povíme vám i cenu!
Vydáno: 30.06.2017
BMW X3 G01
BMW X3 G01 Autor: BMW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Samozřejmě, že nepůjde o nic levného, třetí generace BMW X3 však budoucí majitele rozhodně nezklame. Vždyť má v podstatě všechny vychytávky, které jsme mohli doposud spatřit jen u větších modelů BMW řady 5 a 7. BMW již uvedlo, že nový model půjde do prodeje v listopadu, ještě před tím jej ale budeme moci spatřit na zářijové výstavě ve Frankfurtu.

Ale nechoďme kolem horké kaše – základní cena nového BMW X3 bude v přepočtu 1,16 milionu korun. Za tyto peníze vůz dostanete s pohonem zadních kol (X3 s pohonem všech tedy nebude mít haldex, jak se spekulovalo), přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválcem a poměrně slušnou výbavou, ke které si budete moci připlatit věci, o jakých se podobně velkým konkurentům dosud nesnilo.

Cesta nejmenšího odporu

BMW ale myslelo také na efektivitu. Z toho důvodu se u nového modelu povedlo snížit koeficient odporu vzduchu na 0,29, což je vůbec nejnižší hodnota, jakou sériově vyráběný vůz v tomto segmentu dosáhl. Dále byla redukována hmotnost. Každé provedení je nyní v průměru o 55 kilogramů lehčí, čehož bylo dosaženo použitím nové modulární platformy CLAR. Zajímavostí také je, jak si u BMW pohráli s rozložením hmotnosti. Nové BMW X3 má totiž poměru obou náprav 50:50, o vynikajících jízdních vlastnostech je tedy v podstatě rozhodnuto.

Mezi jednotlivými výbavami si budete moci vybrat od základní xLine s 18palcovými koly, přes paket Luxury, ve kterém se vám dostane náležité porce kůže a chromu, a vrcholem pak bude již dobře známá sada M Sport, která se v průběhu let vyvinula z oblíbeného M paketu. A myslelo se také na praktičnost. Nová X3 pojme do zavazadelníku až 550 litrů zavazadel, přičemž po sklopení zadních sedadel v poměru 40:20:40 nabídne až 1600 litrů objemu.

 

Benzínové motory

Základem nabídky bude X3 20i sDrive. Jde o hojně používaný čtyřválec s výkonem 184 koní a točivým momentem 290 Nm, který je spojen s pohonem pouze zadních kol. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne nejlevnější verze už za 8,3 sekundy a rozjede se až na 215 km/h. Kombinovaná spotřeba by pak neměla přesáhnout 7,4 litru na 100 kilometrů. Tato specifikace by však primárně měla být určena pro severoamerický trh.

Druhou verzí je X3 20i xDrive. Technická data vozu se stejným motorem a pohonem čtyř kol jsou až na hmotnost a spotřebu paliva stejná. Kdo by však čekal mírný nárůst spotřeby, bude na omylu. Inteligentní přerozdělování točivého momentu a lepší trakce by měla vozu zajistit o 2 desetiny nižší spotřebu, než jakou má ve verzi sDrive. Výsledkem je tedy 7,2 litru na 100 kilometrů.

O poznání zajímavější se nám zdá přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec s hojně diskutovaným označením 30i xDrive. Motor bude v X3 dodávat 252 koní a 350 Nm, přičemž maximální rychlost se zastaví až na 240 kilometrech v hodině a na stovku to rozpálí už za 6,3 sekundy. A rovněž spotřeba zůstává příznivá na hodnotách dvoulitru – 7,4 litru na 100 kilometrů.

Od počátku ale bude k dispozici také malé “eMko”. Přeplňovaný třílitrový šestiválec s označením M40i xDrive (M55) se honosí nejen úžasnou dynamikou, ale také příznivým odběrem paliva. V BMW X3 bude motor naladěn na 360 koní a 500 Nm točivého momentu, což nepříliš těžkému stroji stačí k opravdu úchvatné dynamice. Rychlost 100 kilometrů v hodině je dílem 4,8 sekundy a maximálka je výrazně přiškrcena na obligátních 250. Vůz by pak v kombinovaném režimu neměl chtít více než 8,4 litru na 100 kilometrů.

Naftové motory

Zbývají nám dva vznětové motory. Základní čtyřválec s označením 20d xDrive s výkonem 190 koní by neměl jezdit za více než 5,4 litru na 100 kilometrů. Nové X3 však stačí k tomu, aby s ním uháněla až 213 km/h, přičemž ani akcelerace není špatná. 8stupňová převodovka ZF zajistí, že základ vznětové nabídky zrychlí na 100 km/h za rovných 8 sekund.

A pak je tu šestiválec… Ano, i v naftové části nabídky se jeden objeví. Jde o známý třílitrový turbodiesel s označením 30d xDrive, který disponuje 265 koňmi výkonu, ale především 620 Nm točivého momentu, takže utáhne i více než 2tunový karavan. Dynamika motoru ale také překvapí. Odlehčená X3 s ním zvládne jet až 240 km/h, přičemž průměrná spotřeba se vyhoupne jen k 6 litrům na 100 kilometrů.

A motorů bude víc. Kromě v budoucnu nabízeného BMW X3 M časem přibude také hybrid. Od listopadu nicméně bude k dispozici pětice vyjmenovaných verzí.

Článek je zařazen v: BMW X3 , X3 G01 , G01 , BMW , xDrive , sDrive
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama