Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Video: mistr světa Marc Marquez se svezl na nové Hondě Africa Twin

Na konci 80. let se na původních tratích slavné Rallye Paříž – Dakar proslavila Honda s dnes již ikonickým jménem Africa Twin. Marc Marquez je zase současnou hvězdou okruhů MotoGP. Jak to jde dohromady?
Vydáno: 20.09.2015
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jde to dohromady velmi snadno. Marquez je továrním jezdcem týmu Repsol Honda, tak jen vyměnil svůj silniční brus Honda RC213V za poněkud větší a mohutnější Hondu CRF1000L Africa Twin. Vedle něj si „afriku“ osedlal i dakarský matador Joan Barreda a společně tohoto zbrusu nového nástupce původní „afriky“ prohnali na šotolině v severním Španělsku. Jak t vypadalo, si můžete prohlédnout na videu.

Je to jen pár týdnů, co Honda odhalila podobu i specifikace nové „afriky“. A je dobře, že se tahle legenda vrátila, mnohým totiž velmi chyběla. Po té, co se koncem 80. let zapsala nesmazatelným písmem do historie dakarské rallye tovární Honda NXR 750, začala v roce 1990 výroba Hondy XRV 650 Africa Twin, později s větším objemem motoru jako XRV 750 Africa Twin. Produkce pak skončila před dvanácti roky, a to ke smutku mnohých bez přímého nástupce. Honda ale už chystá výrobu novodobého pokračovatele tradice. První kousky by se měly k dealerům dostat na konci tohoto roku jako modelový rok 2016, jenže Honda ještě definitivní datum začátku prodeje nevyřkla.

Nový stroj dostane litrový kapalinou chlazený dvouválec, přesný objem činí 996 cm3. Jeho výkon dosáhne hranice 70 kW a točivého momentu až 98 Nm, nová africa twin bude tedy spíše umírněnější záležitost, ovšem postavená i do náročných podmínek. Ostatně o tom svědčí i jednadvacetipalcový ráfek vpředu a osmnáctipalcový vzadu. Váha bez provozních kapalin se vyšplhala na 208 kg, plně vybavená motorka ve verzi s dvojspojkou pak bude vážit 242 kg.

 

Honda po vzoru jiných svých modelů vybaví i africu twin šestistupňovou dvojspojkou DCT se dvěma režimy, pro silnici a terén. V nabídce ale bude i klasické řazení. CRF1000L dostane i systém kontroly trakce HSTC se třemi režimy. Drive bude představovat kompromis mezi ekonomickým a dynamickým charakterem motorky, Sport, u něhož označení mluví samo za sebe, bude mít tři podvolby S1, S2 a S3, třetí možností bude úplně vypnutí HSTC.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama