Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Vesmírný Ford Mustang podpoří budoucí piloty a kosmonauty

Mustang s modrým oválem je výjimečnou americkou ikonou. Ale existují varianty, které jsou ještě výjimečnější a exkluzivnější. Vesmírný mustang je jednou z nich.
Vydáno: 16.07.2015
Ford Mustang Apollo.
Ford Mustang Apollo. Autor: FORD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ford představil speciální model mustangu s přídomkem Apollo. Nebude běžně k mání, je totiž určen pro prodej na aukci. Ta se uskuteční 23. června v Oshkoshi na galavečeru tradiční velké letecké show EAA AirVenture. Oshkoshská airshow je jednou největších ve Spojených státech, trvá celý týden a navštěvují ji stovky tisíc diváků. Dražba speciálního mustangu bude tedy mít náležitou kulisu.

A proč vůbec speciální mustang vznikl a proč se prodá právě na letecké show? Ford je totiž hlavním sponzorem události a v této souvislosti už poněkolikáté postavil speciální mustang s leteckou tematikou. Prostředky získané z dražby Mustangu Apollo půjdou na konto Experimental Aircraft Association, která zajišťuje výcvik budoucích amerických pilotů a která rovněž provozuje letecké muzeum. Peníze tak pomohou zaplatit výcvikové programy pro mladé piloty a budoucí kosmonauty.

Mustang Apollo není prvním „leteckým“ mustangem, před ním bylo během sedmi let vydraženo už sedm exemplářů. Mustang s přízviskem Apollo je připomínkou a oslavou velmi úspěšného stejnojmenného amerického vesmírného programu, díky kterému se lidstvo poprvé v dějinách podívalo na povrch jiného kosmického tělesa. Svým vzhledem a designovými prvky odkazuje na podobu kosmických raket i lodí z programu Apollo, tedy nesmějí chybět stylizované nápisy USA nebo americká vlajka a samozřejmě příznačná bílá barva s černými a červenými doplňky. Celé je to doplněné několika aerodynamickými vychytávkami.

Co se týče srdce a techniky Mustangu Apollo, tak ty vycházejí ze standardního mustanga. Vidlicový pětilitrový osmiválce ovšem dostal turbodmychadlo a výkon se pohybuje kolem 468 kW. U Fordu také apollu snížili podvozek a dali mu tužší charakteristiku, vůz dostal silnější brzdy Brembo, jednadvacetipalcová kola a také nový výfukový systém. Budoucí majitel tak dostane opravdu originální kousek, což mu můžeme jen závidět.

Ford Mustang Apollo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama