Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Velké téma Autosalonu: Vše o operativním leasingu

Známé heslo, že vůz, který vám nezestárne je ten, který si nekoupíte, je vlastně základem operativního leasingu. Auto nevlastníte, nezapisujete, nepojišťujete, nepřezouváte… Prostě jen lijete benzín a jezdíte. A samozřejmě platíte. To je operativní leasing.
Vydáno: 02.04.2015
Prodej auta
Prodej auta Autor: thinkstockphotos.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tento druh financování aut je známý už pěkně dlouho. Ale zatím byl jen pro firemní flotily. Přece jen tím spoustě firem odlehlo, když nemuseli svoje auta zapisovat do majetku, starat se o ně, a měli vlastně neustále nová auta. Jenže teď je to jinak. Před pár měsíci přišly se stejným principem automobilky i pro soukromé zákazníky a stal se z toho dost zajímavý produkt, který oslovil už docela dost zákazníků.

V čem to spočívá

Při operativním leasingu nevlastní automobil řidič, ale leasingovka. Za měsíční poplatek si soukromá osoba auto pronajme. Majitel za auto platí povinné ručení, pojištění, dálniční známku. A v případě dražších splátek i třeba kompletní servis. Takže při porouchaném autě si řidič odveze auto do servisu, tam všechno opraví, předělají, změní, nastaví, řidič zase přijde a odjede. Všimněte si, že tu chybí slovo zaplatí. Na to je leasingovka.

Provoz je omezen najetými kilometry (nejčastěji 20 000 km ročně) a roky. Pokud nájemce ujede víc, musí doplácet, pokud méně, některé leasingovky mu rozdíl doplácejí. Starý vůz se pak dává do bazarového prodeje, nájemce dostává nový vůz a pokračuje dál.

Hlavní předností operativního leasingu je tedy to, že nájemce nemá žádné starosti s vozem. Žádné fronty na registru, žádné hledání nejlevnějších a neustálé placení pojistek, žádné problémy se servisem. Pravda – auto pak nevlastní. Ale je to jako s bytem – buď si ho koupíte a zadlužíte se do konce života nebo bydlíte v pronajatém. V případě auta, které je mechanické monstrum s možnými mnoha problémy, je ten pronájem přece jen trochu logičtější.

Nabídky jsou stejné i různé

Pokud se podíváte do nabídek českých automobilek pro operativní leasing, pak zjistíte, že nabídky jsou prakticky stejné. Liší se jen v drobnostech. Ale bohužel, jak už to bývá, čert je zakopaný právě v nich. Měli byste se zajímat právě o ně. Například o to, jestli je nabízená cena včetně služeb nebo bez servisu, pneumatik. To je základní kritérium, posléze byste se měli zajímat o to, jaký je limit nájezdu km za dané období a jaká je případná cena za každý přejetý km.

A v neposlední řadě jak postupovat při vrácení vozu, což aktuálně nikdo moc neřeší, ale každý nájemce by měl alespoň u nás dodržovat podmínky tzv. manuálu řidiče, kde najde i normy opotřebení, které říkají, jaké škrábance jsou přípustné a které už ne. V podstatě by bylo dobré lidem říct, že se o dané auto musí starat velmi zodpovědně, protože pokud by například na konci pronájmu pojišťovna neuznala škodní událost (například propálená sedačka) lidé mohou být překvapeni z toho, že budou tuto škodu celou hradit. Přirovnali bychom to opět k pronájmu bytu. Pokud se člověk odstěhuje a byt zůstane zničený, také tuto škodu musí uhradit.

Kde dostanete nabídku operativního leasingu

Audi A3 Sportback

BMW

BMW 2 Active Tourer 218i

Citroen

C3 Picasso Tendance, C-Elysee Tendance, C4 Cactus Feel, Berlingo Tendance, C4 Picasso Tendance, Grand C4 Picasso

Ford

Fiesta Trend, Kuga Trend Edition, Mondeo Kombi,
Hyundai i10 Family Plus, ix20 Trikolor, i30 Kombi Trikolor Komfort, i40 Experience, i40 Kombi Experience, ix35 Trikolor, Santa Fe Premium AT, Grand Santa Fe AT
Maserati Ghibli Diesel, Ghibli S Q4

MINI

Countryman

Opel

Corsa Enjoy 5dv., Meriva Enjoy, Astra 5dv., Astra ST Enjoy, Zafira Tourer Essential, Insignia 5dv., Insignia ST

Peugeot

iOn, 108, 208, 2008, 308, 308 SW, 301, 3008, 5008, Partner, Partner Teepee, RCZ, Boxer, Expert, Expert Teepee,

Renault

Clio Zen, Clio Grandtour Zen, Grand Scenic Limited

SEAT

Toledo Reference, Leon Reference, Leon Style, Leon ST Style, Alhambra Reference,  Alhambra Style, Leon Cupra, Leon Cupra ST, Leon ST X-Perience

Škoda

Nová Fabia a Fabia Combi, Rapid Fresh, Rapid Spaceback Fresh, Octavia Fresh a Octavia Combi Fresh, Yeti Fresh, Super a Superb Combi

Volkswagen

Golf Comfrotline, Golf Variant Comfortline, Golf Sportstvan Comfortline
Audi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama