Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Už i v Německu. Na Autobahnu přibudou dráty pro elektrické kamiony

Přesun k elektřině coby alternativě ke spalovacím motorům nabírá v posledních letech obřích rozměrů a technologičtí giganti neustále vyvíjejí nové a nové způsoby, jak co nejlépe zlepšit naše ovzduší. Ve Švédsku odstartoval pilotní projekt elektrifikované dálnice pro kamiony už loni, nyní se však vedení dočkáme i nedaleko českých hranic.
Vydáno: 25.09.2017
Scania Siemens na elektřinu
Scania Siemens na elektřinu Autor: Scania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Společnost Siemens se rozhodla, že o svých elektrifikačních projektech už nebude jen mluvit. Podařilo se jí ukousnout kousek z německé dálnice A5, na které naplno rozjede svůj projekt zvaný eHighway. Ten by mohl znamenat revoluci v kamionové dopravě. Výzkumy totiž prokazují, že v případě umístění pantografu nad dálnicí, který vede elektrické napětí úplně stejným způsobem jako u vlaků či tramvají, klesá spotřeba energie u kamionové dopravy na polovinu.

Vše je připraveno

Tahače samozřejmě musejí být vybaveny potřebnou technikou, tou však Siemens disponuje již dlouhá léta a pomáhal ji vyvíjet kupříkladu i pro tahače značky Scania. V případě kombinovaného pohonu na elektřinu a konvenční naftu by se tak mohla výrazně snížit koncentrace škodlivých emisí, kterých kamiony mezi ostatními vozidly vypouštějí zdaleka nejvíc (pokud nepočítáme osobní dieselová auta s nefunkčním filtrem pevných částic).

Páteřní úsek první elektrifikované dálnice bude sice měřit prozatím jen 10 kilometrů, pokud se ale osvědčí, kilometry by brzy mohly narůstat. Německá vláda je těmto krokům ostatně výrazně nakloněna, neboť přesně zapadají do přísného emisního plánu, který byl na budoucí roky vytvořen. Tak uvidíme, jak se celá situace vyvine. Možná že za pár let budou kamiony na Autobahnu jezdit už pouze na elektřinu.

Článek je zařazen v: elektrická dálnice , Německo , Autobahn , eHighway , Scania , elektrický kamion , elektrické kamiony , nákladní doprava , emise , škodlivé emise , kamiony na elektřinu , elektřina na dálnicích , elektromobilita , elektromobily , kamion elektro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama