Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Turecko chce vyrábět vlastní verzi Saabu 9-3

Po Švédech, Američanech, Holanďanech a Číňanech zkusí svoje štěstí se Saabem také Turci. Nechtějí ale nešťastnou značku jako takovou, pouze základ pro vůz vlastní výroby.
Vydáno: 19.10.2015
Saab 9-3 Convertible Independence Edition
Saab 9-3 Convertible Independence Edition Autor: Saab
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Neveselý osud švédské automobilky Saab asi většina z vás zná, tak jen stručné připomenutí. Když její americký majitel General Motors dospěl v roce 2009 až k bankrotu, rozhodl se Saab prodat. Majitelem se na krátko stal nizozemský Spyker, který si však ukousl příliš velké sousto. Záchranou obou pak měl být čínský investor, dohoda však narazila na právní problémy a postoj GM. Saab tedy zbankrotoval.

Zatím posledním zachráncem má být konsorcium NEVS s čínským kapitálem, které se však před časem samo dostalo do potíží. O konečném osudu automobilky ještě rozhodnuto není, naději však Saabu dává nová dohoda s Tureckem. Tamní politici by rádi změnili situaci, kdy je sice Turecko velkým producentem aut se značkou Ford, Renault, Fiat nebo Hyundai, žádná vlastní auta ale nevyrábí.

Základem nové turecké automobilky se má stát právě model Saab 9-3, k němuž si Turecko koupilo práva. Tedy s výjimkou samotného názvu, který ale pro svůj plán tak jako tak nepotřebuje. Švédský základ doplní turecké technologie a v Turecku by se mělo vyrábět celých 85 % všech komponent.

Cena byla podle tureckých úřadů "velice příznivá". Zatímco vlastní vývoj auta by trval tři až pět let a stál zemi miliardu dolarů, spolupráce se Saabem vyjde znatelně levněji. Pokračovat má ale také spolupráce s koncernem NEVS, který pro Saab plánoval elektrickou budoucnost (zkratka znamená National Electric Vehicle Sweden). Je tedy možné, že nový turecký vůz bude využívat hybridní nebo elektrické technologie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama