Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Toyota ukázala nový Prius i vodíkovou Mirai pro Evropu

Fandíte ekologickým technologiím, které fungují i ve skutečném světě? Toyota představila detaily o nové generaci hybridu Prius a vodíkovém modelu Miriai.
Vydáno: 13.10.2015
Nové ekologické Toyoty Prius a Mirai
Nové ekologické Toyoty Prius a Mirai Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Toyota definitivně potvrdila, že japonský sedan Mirai vybavený vodíkovými palivovými články dorazí také do Evropy. A kromě nových fotek včetně zajímavého interiéru to znamená také konkrétní data. Elektromotor nabídne výkon 114 kW, točivý moment 335 Nm, zrychlení z nuly na 100 km/h za 9,6 sekundy a maximálku 178 kilometrů v hodině. To vše při dojezdu na vodík až 483 kilometrů. Na rozdíl od klasických elektromobilů navíc k obnovení maximálního dojezdu stačí 3 až 5 minut u stojanu.

Svými rozměry se Mirai řadí do střední třídy, zaostává pouze velikostí kufru o objemu 361 litrů. Cenovka by neměla přesáhnout 1,5 milionu korun a rozhodně za ty peníze nepůjde o žádné "holátko". Všechna sedadla jsou vyhřívaná, stejně jako volant, vůz má aktivní i pasivní jízdní asistenty, dotykový displej, 11 reproduktorů, osm airbagů a spoustu další výbavy.

Pro vážné zájemce bude asi nejdůležitější informace, že auto je z 95 % recyklovatelné. A to včetně palivových článků, které obsahují platinu. Má také produkovat o 40 až 70 % méně oxidu uhličitého než běžné srovnatelné vozy, v závislosti na tom, jakým způsobem se získá vodík k jeho pohonu. Jde tedy pouze o emise nepřímé, auto samotné produkuje pouze vodu. 

Nový Prius zas o něco ekologičtější

O pohon čtvrté generace Toyoty Prius se postará vylepšená verze současného motoru 1.8 litru a elektromotoru. Dohromady mají přibližně 170 koní, z toho 100 koní připadá na benzínový čtyřválec. Z hlediska emisí oxidu uhličitého bude nový model o dalších 18 % čistší než ten stávající. To je zatím největší mezigenerační zlepšení.

Prius pro rok 2016 je také o 60 milimetrů delší a skladnější pohonné ústrojí zároveň umožnilo lépe pracovat s prostorem. Projeví se to mimo jiné v kufru, jehož objem vzroste z 445 litrů na 502 litrů. Nová konstrukce podle Toyoty přinese o 60 procent tužší karoserii, což by se mělo pozitivně odrazit na jízdních vlastnostech.

Do prodeje se model dostane zkraje příštího roku a ceny by se neměly výrazněji lišit od těch stávajících.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama