Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Toyota se zaměřuje na zrychlení vývoje elektrifikovaných aut

Automobilka Toyota oznámila, že chce do roku 2030 prodávat každoročně více než 5,5 milionu elektrifikovaných vozidel a jeden milion bezemisních aut. Elektrifikované vozy budou kolem roku 2025 součástí každé modelové řady Toyota a Lexus.
Vydáno: 20.12.2017
Toyota Prius PHV
Toyota Prius PHV Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strategie Toyoty se zaměřuje na zrychlení vývoje hybridů, plug-in hybridů, elektromobilů na baterie a elektromobilů poháněných palivovými články. Toyota si určila cíl snížit celosvětový průměr emisí CO2 nových vozidel o 90 procent oproti úrovním roku 2010.

V říjnu roku 2015 vyhlásila Toyota svůj strategický plán Toyota Environmental Challenge 2050, jehož cílem je omezit negativní dopady výroby automobilů a automobilové dopravy na životní prostředí.  

Kolem roku 2025 by se měl každý model napříč všemi globálními řadami značek Toyota a Lexus nabízet buď jako čistě elektrifikovaný model, nebo alespoň v elektrifikované variantě. Počet modelů vyvíjených bez elektrifikované varianty bude nakonec nula. Automobilka plánuje počátkem 20. let celosvětově nabízet přes 10 modelů elektromobilů na dobíjení. Začne v Číně, poté bude následovat Japonsko, Indie, USA a Evropa. Rozšíří také modelovou řadu vodíkových aut v kategorii osobních i užitkových vozů. Rozšiřování se týká i nabídky hybridních elektromobilů a plug-in hybridů.

Klíčovou technologií elektrifikovaných vozidel jsou baterie, jejichž všeobecnému rozšíření brání omezení v podobě energetické hustoty, hmotnosti, objemu a ceny. Toyota se aktivně věnuje vývoji baterií nové generace typu ‚solid-state‘ s cílem nabídnout na trhu tuto technologii již počátkem 20. let. Spolu s firmou Panasonic by měla být zahájena studie proveditelnosti společného komerčního projektu prizmatických baterií pro automobilový průmysl.

Podpora recyklace baterií

Součástí strategie je rovněž podpora infrastruktury, kam patří také vytvoření systému opakovaného využívání a recyklace baterií, stejně tak jako podpora dalšího rozvoje dobíjecích stanic pro plug-in hybridy nebo vodíkových čerpacích stanic. To vše prostřednictvím spolupráce s vládními orgány a partnerskými společnostmi.

Toyota svůj ikonický model Prius představila již před 20 lety, stejně tak jako uvedla na trh celosvětově první plug-in hybridní model Prius v roce 2012. Model Prius PHV druhé generace, uvedený v roce 2017, dostal ještě delší dojezd v režimu čistého elektromobilu.

V roce 2014 Toyota představila svůj sedan Mirai, celosvětově první sériově vyráběný vůz poháněný palivovými články, který se u zákazníků v Japonsku, USA a Evropě setkává s příznivou odezvou. Díky uvedeným aktivitám se celosvětové prodeje elektrifikovaných vozidel od Toyoty prozatím vyšplhaly na více než 11 milionů automobilů.

Článek je zařazen v: Toyota , Lexus , elektrifikace vozidel , hybrid , plug-in hybrid , vodíková vozidla , prius , mirai
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama