Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Toyota chystá průhledné sloupky. Bylo na čase!

Po dlouhá léta se automobiloví designéři potýkají s jedním velmi výrazným problémem, který se týká zejména bezpečnosti řidičů a chodců. Se šířkou čelních sloupků, přes které často není vidět. Zná to asi každý řidič, který musí každou chvíli natahovat krk v křižovatkách, aby něco viděl. Tomu bude konec!
Vydáno: 22.08.2017
Průhledné čelní sloupky od Toyota
Průhledné čelní sloupky od Toyota Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Čelní sloupky výrazně ovlivňují jízdní zážitek. Když jsou tenké, z auta je dobře vidět a řidič si jízdu daleko víc užije. Dodnes si vzpomínám na jízdu s Porsche 930, které čelní sloupky prakticky nemělo. Kvůli tenkým čelním sloupkům ale takové auto mívá méně tuhou karoserii, což se může projevit při nehodě. Z toho důvodu mají dnešní auta široké čelní sloupky, které jsou tvarovány tak, aby mohla být jejich hmota co největší. Na druhou stranu - auto se širokými čelními sloupky je také svým způsobem nebezpečné, není z něj totiž dobře vidět. Jak z toho ven?

Místo kamer pomohou zrcadla

A tak si někdo v Japonsku konečně sednul a dal dohromady řešení, které řidiče daného problému konečně zbaví. Již před několika lety se ve světě objevil koncept společnosti Jaguar, který měl čelní sloupky zprůhlednit pomocí soustavy kamer. Řešení se však sériové výroby stále nedočkalo. Je totiž velmi složité a navíc i velmi drahé. Toyota naproti tomu přichází až s triviálně jednoduchým patentem.

Inženýři Toyoty se totiž raději než na moderní techniku spolehli na něco, co znali už naši předkové několik tisíc let před naším letopočtem. A sice na zrcadla. Zrcadla, která budou za vnějším obalem  čelního sloupku tak šikovně poskládaná, že řidič jednoduše uvidí „skrz ně“. Informaci o tomto patentu zveřejnil Úřad ochranných známek a patentů v USA. Toyota se ke svému vynálezu prozatím nevyjádřila, je však nadmíru jasné, že bychom se už brzy mohli dočkat plošného řešení, které nám naše životy za volantem navždy ulehčí.

Takovouto představu měli před třemi lety v Jaguaru, jejich myšlenka se ale doposud neujala:

Článek je zařazen v: průhledné čelní sloupky , život řidiče , sloupky , čelní sloupky , výhled z vozu , výhled , bezpečnost , bezpečí , život ve voze , život za volantem , Jaguar , Toyota , nové čelní sloupky , zrcadla , Kamery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama