Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Tohle snové Porsche 956 je na prodej, ale za stovky milionů

Kdo by nechtěl alespoň jednou sedět v kokpitu závodního vozu, který se zapsal do dějin. A to doslova, přímo na sedadle, které zažilo mimořádný triumf. Ta možnost tu teď je.
Vydáno: 11.08.2015
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Slyšet řev originálního motoru historického a slavného závodního vozu se dnes moc nepoštěstí. Buď v klidu odpočívají v továrních muzeích či depozitářích, nebo jsou ukryté v nedobytných sídlech miliardářů či bývalých závodníků. Vy ale můžete alespoň na videu vidět a slyšet jednu z ikon 80. let, legendární Porsche 956 z roku 1982. Ba co víc, tenhle vůz s číslem karosérie 003 je na prodej a půjde brzy do dražby.

Vůz se v roce 1982 zúčastnil slavného závodu 24 hodin v Le Mans a byl svědkem tehdy fenomenálního úspěchu stuttgartské značky. Vždyť tehdy devět pozic z prvních deseti obsadily právě vozy Porsche. A ten s číslem 3 na karosérii (a 003 pod ní) viděl šachovnicový praporek jako druhý. Tohle Porsche 956 bylo jedním z prvních závodních vozů, které disponovaly hliníkovým monokokem místo tehdy ještě běžného trubkového rámu, a navíc jeho konstrukce byla uzpůsobena pro získání co největšího přítlaku při vysokých rychlostech, což také nebyl zcela běžný prvek. Jednoduše řečeno, ve své době to byla naprostá technologická špička.

Po ukončení závodní kariéry vůz putoval do tovární muzeální sbírky. Nicméně u Porsche se zakrátko rozhodli, že jej prodají společně s několika dalšími exempláři, protože ve sbírkách měli i vítězný vůz z Le Mans roku 1982 a potřebovali také místo pro neméně slavné a úspěšné nástupce typu 962. Ovšem nárok na odkoupení takových unikátů neměli běžní smrtelníci, byť sebevíce bohatší. Dostaly se do rukou mužů, kteří s „devětsetpadesátšestkami“ slavili největší triumfy, Dereku Bellovi, Jacky Ickxovi a Vernu Schuppanovi. A právě poslední jmenovaný si pořídil vůz s karosérií číslo 003 a také 009.

 

„Trojku“ Schuppan vlastnil až do roku 1996, pak putovala do kolekce nejmenovaného sběratele a nyní je opět na prodej. Bude se dražit ještě tento měsíc na aukci Pebble Beach. Jestli se ptáte na cenu, tak možná ani nečtěte dále. Očekává se totiž, že se bude pohybovat někde mezi 7 až 9 miliony dolarů, tedy pod nějakých 175 milionů korun to určitě nebude.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama