Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Tisíc Čechů žaluje Škodu a Volkswagen. Mají šanci na úspěch?

Bylo to jen otázkou času. Už i čeští majitelé vozů od koncernu Volkswagen zavětřili šanci na odškodnění a připojují se k hromadné žalobě na Volkswagen a Škodu. Obě značky se ale brání, že lidem žádná reálná škoda nevznikla.
Vydáno: 21.09.2017
Škoda Octavia
Škoda Octavia Autor: Archiv Škoda Auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

První žaloby od českých zákazníků začala společnost Safe Diesel, která všechny poškozené sdružuje, evidovat už asi před rokem. Tehdy šlo jen o pár jedinců, ze kterých se ale během posledních několika měsíců stala tisícovka. Ta žádá po značkách Volkswagen a Škoda Auto odškodné ve výši 220 tisíc korun za to, že byl do jejich vozidel namontován software, který umí rozpoznat měření emisí a podle toho také upravit chod motoru tak, aby testováním prošel.

Miliony aut, statisíce jako odškodnění

Během vyšetřování skandálu dieselgate vyšlo najevo, že celkem jezdí po světových silnicích neuvěřitelných 11 milionů takto cinknutých vozidel, přičemž podle dostupných informací je z toho 1,2 milionu vozů Škoda Auto. V České republice by se tento problém měl dotýkat asi 165 tisíc automobilů. Zatím ale není vůbec jasné, jestli se majitelům vozidel, kterým bude prokázána přítomnost vadného softwaru, podaří něco vysoudit.

Zatímco u nás jde o vcelku nový druh případu, a proto není úplně jasné, jak se k němu soudy postaví, v Americe jsou zcela automaticky odškodňovány tisíce majitelů koncernových vozů. Ty zde čeká částka od 5100 do 10 000 dolarů, tedy od asi 111 tisíc do 217 tisíc korun. A právě z této částky vychází i společnost, která zastupuje tisícovku nešťastných českých majitelů. České zastoupení koncernu VW se ale brání a tvrdí, že žádná vážná škoda žádnému z majitelů nevznikla. Navíc prý postupně jednotlivá auta svolává do servisu a nesprávný software přehrává.

Zatímco u nás se v tuto chvíli jedná jen o případném odškodnění, v Americe pak padají v rámci kauzy dieselgate vysoké tresty. Do vězení už putovalo několik bývalých manažerů VW, ale také řadový inženýr, který prý o všem věděl.

Máslo na hlavě nemá jen VW

Vše ale může mít ještě velké pokračování, protože se začínají na světlo světa dostávat informace o tom, že dieselgate se rozhodně netýká jen koncernu VW. Francouzské úřady vyšetřují koncern PSA, který měl podle listu Le Monde vybavit až dva miliony vozů Peugeot a Citroën velmi podobným softwarem, který taktéž obchází a mění emisní limity. Vypadá to tak, že tento skandál ještě rozhodně není u konce. Koncern PSA se proti tomuto tvrzení odvolal, ale co si budeme povídat, to dělal Volkswagen při prvních obviněních také…

Článek je zařazen v: dieselgate , Volkswagen , Škoda Auto , koncern VW , emise , obcházení emisí , emisní testy , PSA , Peugeot , Citroen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama