Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Ticho jako v kostele aneb vodíková Toyota Mirai se předvedla na německé rallye

Toyota už potvrdila, že to se svým návratem do mistrovství světa rallye myslí vážně. Svou zbraň do WRC vyšle na ostro v roce 2017.
Vydáno: 25.08.2015
Toyota Mirai.
Toyota Mirai. Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle všeho na tratě seriálu WRC za dva roky vrhne ostrý yaris, ale už na nedávné Rallye Deutchland mohli diváci na tratích rychlostních zkoušek jednu toyotu vidět. Jen vidět, ale ne slyšet. Proháněla se tam totiž Toyota Mirai, jež jako zdroj energie využívá vodíkové palivové články a pohánějí ji elektromotory. Takže její průjezdy nedoprovázel typický jekot oturbených jednašestek, ale hrobové ticho.

Model Mirai si zákazníci můžou v Japonsku objednávat už od konce minulého roku, v Evropě se začne nabízet co nevidět. Proto Toyota zvolila poněkud netradiční formu propagace nového vozu. Exemplář, který se v okolí Trieru ukázal, byl v podstatě sériový vůz, jen s několika změnami. Jel mimo soutěž jako předskokan, ale nechyběla mu vnitřní bezpečnostní klec, upravený brzdový systém a soutěžácké pneumatiky. Co se týče pohonného systému, tak ten zůstal nezměněn, mirai s ním dokáže zrychlit z nuly na sto za nějaké 9,6 sekundy.

Mirai na německých erzetách vodil zkušený rallye harcovník a motoristický novinář Mitsuhiro Kunisawa, který s ní projel kompletně všechny zkoušky. Samozřejmě, že měl k dispozici podpůrný tovární tým techniků. Otázkou je, jak průjezdy toyoty hodnotili diváci, přece jen na hrobové ticho při motoristických závodech není nikdo zvyklý. A chce si na něj vůbec někdo zvykat?

 

Každopádně Yoshikazu Tanaka, šéfinženýr projektu Toyoty Mirai, si myslí, že vodíkové palivové články jsou budoucností rallye. Podle jeho slov, která během německé rallye pronesl, u Toyoty už teď sní, že v budoucnu postaví na start seriálu WRC právě vodíkové auto, které bude představovat závodnickou esenci čistoty. Vypadá to, že už se brzy nebude v souvislosti s motosportem používat slovní spojení „vůně benzínu“… Benzín bude něco jako vulgární slovo.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama