Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Subaristé smutní. Legenda WRX STI v Evropě postupně skončí

I lidé, kteří se ve světě aut pohybují jen okrajově, už většinou slyšeli o „estéíčku“. Protože však motor současné generace WRX STI nesplní nové emisní limity v Evropě, musíme se s ním bohužel rozloučit. Zda se vrátí s budoucí generací, která by mohla nabídnout nové motory, není jisté.
Vydáno: 05.11.2017
Subaru WRX STI Final Edition
Subaru WRX STI Final Edition Autor: Subaru UK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vše začalo v roce 1994, kdy japonská značka Subaru představila označení WRX STI u modelu Impreza a rovnou ho nasadila do světa rallye. Nejen, že si auto vedlo skvěle, ale jak jezdci, tak diváci po celém světě se do něj zamilovali. A drží je to dodnes. :) I současná, nedávno modernizovaná generace STI je syrová, hlučná, hodně mechanická a ne úplně přátelská pro každého, kdo si myslí, že ji zkrotí. Ostatně, přesně takové bylo STI od dob svého vzniku. A možná proto se najdou tací, kteří vám řeknou, že to není dobré auto.

Nevěřte jim! Subaru WRX STI je prostě jen velmi své, v lecčems ze staré školy a rozhodně svou vlídnou tvář neukáže každému na počkání. Jeho poslušnost a fungování si prostě jako řidič musíte zasloužit svými znalostmi a dovednostmi. A hlavně se nesmíte bát pořádně přitlačit na pilu.

Definitivní tečka za historií?

Bylo jasné, že tohle přijde. Přeci jen často nesmyslné evropské emisní regule jsou stále přísnější, a tak postupně my řidiči přicházíme o tyhle skvělé hračky. Za chvíli se asi dočkáme doby, kdy nás něco, čemu se bude říkat auta, převeze samo z bodu A do B, přičemž pohon bude na smích jednorožce a z výfuku budou místo spalin padat třpytky. Smutné, ale asi nevyhnutelné. Než to ovšem přijde, rozhodlo se Subaru s ikonou rozloučit stylovou Final Edition. Tedy, zatím jen v Anglii. Je ale možné, že podobné rozloučení přijde na všech trzích.

Jde o aktuální Subaru WRX STI, které je ovšem ověnčena logy s nápisem Final Edition. Jinak nabídne standardní 19palcová kola, posílené brzdy Brembo s křiklavě žlutě lakovanými brzdiči. I ivnteriéru je vše při starém. Najdete zde anatomické sedačky v červené a černé barvě nebo červeně obšitý volant a řadící páku.  

Je tohle tedy konec? Svým způsobem ano. Ale ani Subaru se skvěle naladěných aut, která je radost řídit, úplně nevzdává. Koncem listopadu jde u nás do prodeje zbrusu nová Impreza. Už jsme se v ní svezli, a tak vám můžeme garantovat, že Subaru stále moc dobře ví, co dělá. Jestli ovšem z ní vznikne její ostrá verze, to zatím nevíme. A tak nám nezbyde nic jiného, než čekat a doufat.

Článek je zařazen v: Subaru , Subaru WRX STI , WRX STI , Final Edition , SI , Subaru Impreza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama