Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Studie: Kouření marihuany nezvyšuje riziko nehody

Americká společnost pro bezpečnost v dopravě si nechala vypracovat velkou studii toho, jak se zvyšují rizika (National Highway Traffic Safety Administration – NTHSA) nehodovosti v závislosti na požití alkoholu, léků a drog. Výsledek je překvapující. Marihuana nemá na zvýšení nehodovosti vliv.
Vydáno: 12.02.2015
Cheech & Chong
Cheech & Chong Autor: Cheech & Chong
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po dobu dvaceti měsíců bylo ve městě Virginia Beach zkoumáno 10 858 řidičů. Porovnávali se řidiči, kteří nehodu v daném místě udělali, s těmi, kteří byli stejně staří, stejného pohlaví a jeli zde ve stejnou dobu. Výzkum ukázal zajímavá zjištění. Především to, že pokud řidič před jízdou požije marihuanu (měřila se hladina THC v těle), zvýšilo se riziko nehody o pět procent. Pokud byla marihuana zkombinována s alkoholem, klesla toto procento kupodivu opět na nulu!

Přesto NTHSA zkonstatovalo, že řidiči, kteří marihuanu kouří, mají v průměru o 25 % větší nehodovost, protože z drtivé většiny patří do věkové skupiny mladých, kteří obecně způsobují vyšší procento nehod.

Nehoda v Číně

Zdrogovaný řidič Mercedesu přejel šest aut a utekl

 

A co alkohol?

Studie dokázala přímou závislost rizika nehody na hladině alkoholu v krvi. U řidičů s 0,05 procenty alkoholu v krvi se zvýšilo riziko dvojnásobně, u 0,08 to je čtyřnásobné zvýšení a ti, kteří měli 0,12 procent dokonce osmkrát.

Pokud chcete vidět výsledky celého výzkumu, tedy i závislosti na antidepresivech, stimulantech, sedativech, narkotikách a všech možných procentech alkoholu v krvi, najdete jedenáctistránkový text zde.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama