Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Stovky billboardů s českou vlajkou matou řidiče na dálnicích. Kdo je vylepil?

Obzvláště kolem dálnice D1 to vypadá, jako bychom vyhráli mistrovství vesmíru v hokeji. Objevilo se zde totiž velké množství billboardů, které místo reklamy nesou polep s motivem české státní vlajky.
Vydáno: 29.08.2017
Billboardy nakonec nejspíše odstraní externí firma
Billboardy nakonec nejspíše odstraní externí firma Autor: archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

A má to velmi svérázný důvod. Minulý týden jsme vám říkali o tom, že do 1. září musí zmizet všechny billboardy, které jsou kolem dálnic do 250 metrů a kolem silnic první třídy do 50 metrů. Také jsme vám říkali, že provozovatelé těchto reklamních ploch mají s novým nařízením celkem problém a zatím se nemají k tomu, aby je odstranili. Tak jako tak, buď je odstraní oni sami, nebo by se k tomu na jejich náklady nakonec uchýlil stát. Jenomže ne všichni se rozhodli čekat, až jim někdo odstraní reklamní plochu, a rozhodli se proti nařízení bojovat velmi svérázným protestem.

Tím, kdo má vlajkou polepené billboardy na svědomí, je společnost Czech Outdoor, která je součástí reklamního kolosu Big Media. Zatím z této strany nepřišlo žádné oficiální vysvětlení, ale pro server lidovky.cz se k tomu vyjádřil Petr Vomáčka z ÚAMK. Ten řekl, že česká vlajka jako státní symbol nemůže být prakticky odstraněn, protože to nedovoluje naše legislativa. Jde tak o jakýsi pokus společnosti Czech Outdoor, aby billboardy zůstaly tam, kde jsou. Otázkou ale je, jestli náhodou opravdu nejde jen o pokus, protože v zákonech nikde není napsáno, jak soukromý subjekt může, nebo nemůže nakládat se státní symbolem. To tak bude ještě na dlouhá vysvětlování.

Návrh na stažení zákona

Během včerejšího dne, tedy poté, co se po České republice objevila záplava vlajek, se na Ústavní soud obrátilo 17 senátorů, kteří trvají na zrušení zákona o umístění billboardů. Nechali si k tomu narychlo zpracovat i posudek, a to od bývalého ústavního soudce a současného advokáta Stanislava Balíka. Jejich tvrzení se opírá o to, že by stát neměl upřednostňovat veřejný zájem takovým způsobem, kterým v tuto chvíli postupuje. Podle senátorů jde o velký zásah do vlastnických práv ať už majitelů pozemků, na kterých billboardy stojí, nebo majitelů reklamních ploch. V tuto chvíli jde podle odpůrců vlastně o vyvlastnění, na které stát nemá žádný nárok, a hlavně majitelům pozemků a billboardů za zákaz nenabídl žádnou kompenzaci.

Celá věc je v tuto chvíli v řešení a vypadá to na to, že skončí u soudu. Nutno říct, že provozovatelé reklamních ploch měli na vyřešení a jednání dlouhých 5 let. A nestalo se vůbec nic. Přiznáváme, že nám toto chování přijde směšné a smutné zároveň. Kvůli „pár“ reklamám na párky a dětské pleny se reklamní loby ani nezamyslela nad tím, že blízko umístěné billboardy opravdu jsou nebezpečné. My chápeme, že se v reklamách točí velké peníze, ale není náhodou lidský život cennější?

Článek je zařazen v: vlajky , reklama , bllboard , bigboard , protest , zákon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama