Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Sportster - jedna z nejzásadnějších motocyklových řad značky Harley-Davidson oslavila letos své šedesátiny

První stroje této řady byly na trh uvedeny již v roce 1957 a od té doby se vyrábí nepřetržitě. Motocykly Sportster prošly celou řadou změn, posouvají se neustále vpřed a i 60 let od doby, kdy se první z nich začaly prohánět po silnicích, mají jezdcům stále co nabídnout.
Vydáno: 22.12.2017
Harley-Davidson Sportster
Harley-Davidson Sportster Autor: Harley-Davidson
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

První motocykly řady Sportster se pojí s rokem 1957. V té době se na silnicích objevily modely založené na platformě XL, která se okamžitě stala hitem, především díky širokým možnostem customizací. Silnice najednou začal brázdit motocykl jako stvořený pro další vývoj a úpravy, který dokáže reagovat na potřeby trhu i aktuální trendy a který zároveň ani za desítky let neztratí své místo. V roce 1958 pak získává sportovní nádech díky svému off-road stylu, zadnímu blatníku a burákové nádrži z roku 1948 a nová kapitola v historii Harley-Davidson je úspěšně započata.

Harley-Davidson Sportster XR750 - krásný, drsný, stvořen k vítězství

V průběhu 60 let jde Sportster plynule s dobou, občas prodělá mírné úpravy, ale nic zásadního jej nečeká. To se však má změnit s rokem 1970, kdy spatří světlo světa legendární model XR750. Konstrukce modelu byla navržena tak, aby dobyla závodní dráhy, a přesně to se o několik let později stane. V roce 1972 startuje závodník Car Rayborn v Trans-Atlantických závodech na krátkém okruhu, kde s modelem XR750 vyhrává 3 ze 6 závodů a stanovuje tak nový závodní rekord. V následujících třech dekádách stojí pravidelně jezdci závodící na motocyklech Harley-Davidson XR750 na stupních vítězů. Namátkou jmenujme například legendární Jaye Springsteena, Chrise Carra, Rickieho Grahama, Merta Lawwilla nebo Kevina Athertona. A může ještě někdy někdo vůbec doufat, že předčí více jak 100 vítězství devítinásobného šampiona Scotta Parkera, z nichž většinu si připsal právě na modelu XR750?

Sportster v 70., 80. a 90. létech i na přelomu milénia

V následujících desetiletích čekají na motocykly řady Sportster velké změny a vývoj. V roce 1972 je u nich poprvé použit motor známý jako Iron Head, v roce 1976 se převodovka přesouvá doleva a zadní brzda doprava, jak je známe nyní, a v roce 1977 se Sportster mění na Café Racer, získává nový rám, trojitou kotoučovou brzdu, hliníková kola a dozadu posunuté stupačky, které se stanou nejsportovnějším sportovním doplňkem, který zatím Harley-Davidson vyrobil.

Roku 1983 je kladen důraz spíše na výkon a na trh přichází model XR1000 a v roce 1986 mění stroj Iron Head Sportster historii, když uvede motor Evolution Sportster ve dvou kubaturách – 883 cm3 a 1 100 cm3. V roce 1987 se objeví model XLH883 stvořený pro menší jezdce a ženy a roku 1991 získávají všechny motocykly Sportster, s výjimkou základního modelu 883, pětistupňovou převodovku.

Vývoj se v řadě Sportster nezastaví ani v období konce milénia a následujících letech. V roce 2000 získává stroj XL1200S Sportster Sport dvojité čtyřpístové brzdové třmeny, roku 2002 je vybaven elegantním výfukovým systémem 2v1, dvojitými předními brzdovými kotouči a nízkými řídítky. Roku 2004 se u všech modelů mění design rámu a v roce 2007 jsou pro změnu nahrazeny karburátory.

S rokem 2008 přicházejí v řadě Sportster další výrazné změny. Na trh je uveden model XR1200 disponující sportovním motorem s výkonem 90 koní, výkonnějšími brzdami, lehkou hliníkovou kyvnou tyčí, novou přední vidlicí, stupačkami a dalšími moderními prvky. Ve stejném roce je představen i model Nightster s černými ráfky kol, křišťálově šedým motorem a LED brzdovým světlem v zadní části motocyklu.

Od roku 2010 začíná řada Sportster ještě výrazněji inovovat a modernizovat. Představen je například model XL883N Iron, který se stává základním strojem a řada se rozšiřuje ještě o motocykl XL 1200X Forty-Eight, který opět disponuje burákovou nádrží, vycházející z designu modelu z roku 1948, díky čemu získává i svůj název. Oba modely v následujících letech prodělají další inovace, získají například vylepšené odpružení a ABS i celkové propojení moderních technologických prvků současnosti s historií řady. Dokonalou oslavou 60. výročí motocyklů Sportster se pak stává model Harley-Davidson Roadster s novou porcí výkonu, 43 mm vidlicí nebo výkonnějšími předními brzdami.

Článek je zařazen v: Harley-Davidson , Sportster , výročí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama