Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Smrtící zóna. Měření ovzduší u pražských silnic dopadlo katastrofálně

Asi všichni tušili, že ovzduší v hlavním městě a zejména kolem velkých dopravních tepen nebude zrovna nezávadné. Jedno z prvních měření reálných hodnot nicméně dopadlo nad očekávání špatně.
Vydáno: 26.11.2017
Měření ovzduší u pražských silnic dopadlo katastrofálně
Měření ovzduší u pražských silnic dopadlo katastrofálně Autor: Wikicommons
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O tom, že měření bude probíhat, už jsme vám říkali. Pražský magistrát se rozhodl zabojovat s řidiči, jejichž auta mají nefunkční nebo zcela vymontovaný filtr pevných částic. Takových aut jezdí po našich silnicích tisíce, a právě ta mají do značné míry na svědomí extrémní koncentrace prachu a zplodin v ovzduší. Proto se úředníci rozhodli se všemi takovými řidiči a jejich vozidly zatočit. Tedy, zatím jen teoreticky.

Pro první velké měření kvality ovzduší podél hlavních pražských tahů byl vybrán Dánský ekologický institut. Ten zjistil, že množství škodlivých částic v ovzduší je tak vysoké, že je zde prakticky nedýchatelno. Koncentrace spalin je prý tak extrémní, že každý, kdo se pohybuje častěji kolem silnic, je automaticky vystaven nebezpečí možného vzniku rakoviny. A tento stav se rozhodně nemá tendenci zlepšovat, spíše naopak.

Nutná změna zákonů

Odborníci mluví o tom, že k tomu, aby nějaká změna k lepšímu nastala, je potřeba změnit zákony a povolat do ulic policisty. V praxi by to mohlo vypadat tak, že kolem silnic budou rozmístěna speciální čidla, která budou neustále snímat to, co které auto vypouští do ovzduší.

Všechny sebrané hodnoty budou poslány do systému, který je schopen vyhodnotit, jestli projíždějící vozidlo nevypouští něco, co nemá. Pokud ano, byla by obratem upozorněna policie, která by takovému vozidlu mohla odebrat registrační značky a malý technický průkaz. A to do doby, než majitel sjedná nápravu.

Myslíte, že je něco takového utopie? Není. Stejně to funguje v Rakousku, kde už si přísnost místních zákonů, alespoň co se emisí týče, vyzkoušelo i pět tuzemských řidičů. Jejich vozidla zůstala na místních policejních parkovištích. Majitelé tak budou muset zaplatit pokutu ve výši několik tisíc eur a také zjednat nápravu. Jinak jim auta nebudou vrácena.

Jsme docela zvědaví, jestli se něčeho podobného dočkáme i u nás. Bohužel se obáváme, že tuto legislativní změnu jen tak nějaká vláda schválit nezvládne. A přitom by to bylo pro dobro a zdraví nás všech.

Článek je zařazen v: smog , ovzduší , emise , DPF , filtr pevných částic , měření emisí , magistrát hlavního města Prahy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama