Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Smekáme. S Mercedesem G urazil skoro 900 000 km

To, že se dřív vyráběla auta lepší než dnes, vám bude vyprávět kterýkoli motorista, jakého zastavíte. Ale stále se vyrábí Mercedes-Benz G, který se nezměnil. Který je takový, jako před desetiletími. A jeden takový za 26 let dokázal najet skoro 900 000 km na jeden motor.
Vydáno: 14.10.2014
Mercedes-Benzem 300 GD - hlavní
Mercedes-Benzem 300 GD - hlavní Autor: Mercedes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Před 26 lety sekl Günther Holtorf s pozicí manažera v Lufthanse a vydal se na cestu se svým Mercedes-Benzem 300 GD pojmenovaným Otto. Tehdy ještě netušil, kam ho cesty zavedou. Najel s vozem skoro 900 000 km. A po žádných okreskách. Jeho cesty ho provedly 215 zeměmi světa.

Dvě ženy na cestách

První roky strávil cestovatel se svojí ženou v Africe. Projezdili ji skoro celou, ale nekonec mu ani tohle třetí manželství nevydrželo a rozvedli se. Holtorf však během cesty publikoval v německých novinách Die Zeit sloupek o své cestě. Na něj jednou zareagovala Christine a… čtvrté manželství bylo na světě. Christine pak s Güntherem jezdila skoro celý zbytek cesty.

 

Mercedes-Benzem 300 GD Foto: Mercedes

200 000 km měli na tachometru, když byli v Argentině. Pak následovala cesta celou Amerikou až na Aljašku. Následovala Asie a pak Austrálie a Evropa. Nezalekl se zemí, jakými je Sýrie, Afghánistán, Kuba, Turecko, kde nebylo v té době moc bezpečno.

V roce 2003 diagnostikovali Christine rakovinu a v roce 2010 zemřela. Před její smrtí jí manžel slíbil, že cestu kolem světa dokončí. A také to udělal. Projel Čínu, Vietnam, Kambodžu. Cíl byl u Braniborské brány v Berlíně.

Stále ten samý motor

Günther vezl na svém autě všechno, včetně 400 náhradních součástek. Celkem to dalo víc než půl tuny nadváhy, ale to prý autu nevadilo. Naopak. Poruch prý bylo málo a ty, co byly, opravil Günther sám. Jen  klimatizaci někde v Keni přenechal místnímu automechanikovi.

 

Mercedes-Benzem 300 GD Foto: Mercedes

Nejvážnější nehoda se mu stala na Madagaskaru. Tady při předjíždění jiného vozidla se svezl jeho Mercedes po bahně a převrátil se na střechu. Musel tak dostat novou karoserii. Ale tu měli jen v Evropě.

Pokud chcete auto vidět, bude od této chvíle uložené v muzeu ve Stuttgartu, aby po více než 26 letech a 890 tisících najetých kilometrech ukazovalo návštěvníkům, jak může být takový Mercedes zcestovalý.

 

Mercedes-Benzem 300 GD Foto: Mercedes

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama