Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Slavný Bertone krachuje

Slavná designérská firma Bertone nemá na výplaty. 160 jejich zaměstnanců už nedostalo půl roku peníze. A faktury od externích dodavatelů jsou také nedobytné. S Bertone to vypadá bledě.
Vydáno: 17.03.2014
Lamborghini Miura
Lamborghini Miura Autor: Bertone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O problémech karosárny, prototypového střediska a designérského centra se mluví už dlouho. A kdyby se jen mluvilo. Už v roce 2004 vykazovala firma velkou ztrátu a byla nucena požádat o ochranu před věřiteli italskou vládu. Tu dostala a její zaměstnance až do roku 2008 platil stát. byl to do té doby bezprecedentní krok, protože žádnému jinému podniku italská vláda tak dlouho neposkytovala svou ochranu.

Co je Bertone?

Giovanni Bertone založil firmu Carrozzeria Bertone v roce 1912. Po druhé světové válce převzal firmu Nuccio Bertone a po jeho smrti vdova Lilli Bertone. Během dlouhých let se Bertone stalo synonymem kreativity a funkčnosti. Bertone byla značka, která dokázala vytvořit takové sportovní skvosty, jako Lambirghini Miura, Diablo či Countach, ale také na zakázku dokázala připravit auta vcelku lidová, ale přesto s osobitým vzhledem. Jako příklad můžeme uvést dlouholetou spolupráci s francouzským Citroënem, kde Bertone je podepsáno pod takovými modely, jako je ZX, XM nebo BX. Bertone také dostalo zakázku od Škodovky, která mu zadala přípravu designérské studie nového vozu, jehož úpravou pak vznikla Škoda Favorit.

V roce 2008 prodala Lili Bertone karosárnu firmě Gruppo Prototipo. Jenže to nemělo dlouhého trvání. Tahle spolupráce nepřinesla moc ovoce. Naopak. A tak karosárnu a výrobu (Bertone bylo nuceno během let rozdělit své aktivity do několika středisek, které na sobě nezávisle pracovaly) firmě Fiat. Designerské středisko pak bylo finanční injekci vlády revanšovat tím, že prodalo supercenné prototypy, které vlastnilo ve svém muzeu.

Problémy však přetrvávají. Minulý rok byl sice relativně úspěšný. Vždyť firma vydělala v přepočtu půl miliardy korun. Byly to peníze od čínských zadavatelů, kterým navrhuje Bertone nová auta. Jenže ani to nestačilo. Ta půlmiliard se rozplynula na umoření nejstarších dluhů. Ale ne všech. Bohužel.

Vypadá to tedy, že Bertone bude rozprodáno. Kompletně. Všechny zbylé exponáty budou vydraženy v aukcích, nové majitele čekají i nemovitosti v městě Crugliasco (jde o součást Turína) a pravděpodobně bude prodána i ochranná známka na samotnou značku Bertone. A to je asi ta nejlepší zpráva. Cena tohoto molochu, který v dobách své největší slávy zaměstnával i pět tisíc zaměstnanců, je v současné chvíli příliš vysoká, aby jí někdo zachránil. Prodejem ohranné známky by se mohlo Bertone restartovat pod křídly některého investora – pěkně od začátku. S čistým stolem. Nebo si ho koupí nějaký spekulant a … Ale na to raději nemyslet.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama