Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Slavné kupé Daytona od Shelbyho se bude zase vyrábět. Ale jen chvíli

Shelby je americký automobilový pojem, Shelby Cobra je legenda, ale Shelby Cobra Daytona Coupé je něco, co se slovními superlativy nedá popsat.
Vydáno: 24.07.2015
Shelby Cobra Daytona Coupé.
Shelby Cobra Daytona Coupé. Autor: Shelby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Shelby Cobra Daytona Coupé byl první americký vůz, který vyhrál mezinárodní mistrovství světa sportovních vozů organizace FIA. Stalo se tak v roce 1965, kdy jej Carroll Shelby se svým konstruktérským týmem sestrojil. Na klasický roadster Cobra se nemohli spolehnout, protože kvůli své koncepci měl rychlostní limity. Proto vzniklo pouhých šest kupé Daytona, aby vavřín pro značku Shelby dobyly. A povedlo se.

U příležitosti kulatého výročí onoho vítězství před 50 roky se u Shelbyho rozhodli postavit, jak jinak, padesát nových dayton. Vlastně obnoví výrobu, protože nové vozy vzniknou na základě původní technické dokumentace. Není co se divit, z oněch šesti původních exemplářů jsou sběratelské skvosty, které si majitelé střeží jako oko v hlavě, a navíc, pokud se nějaký objeví na prodej, má neuvěřitelnou cenovku. V roce 2009 se jeden z nich prodal v přepočtu za více než 130 milionů korun.

 

Protože však každý z oné šestice je vlastně originál lišící se od ostatních, jako základ pro novou výrobu byl zvolen jen jeden, který měl hliníkovou karosérii. Tu budou mít i nové vozy, ale část z padesátky vozů dostane karosérii z laminátu. Základem bude původní, i když zesílený trubkový rám, podvozek dostane listová pera taktéž po vzoru původních dayton. Interiér bude vyveden v černé kůži, nebude chybět dřevěný volant. Laminátová verze dostane navíc i klimatizaci nebo posilovač řízení či elektrická okna. Pod kapotu se pak dostane silnější osmiválcový motor o objemu 4,7 l.

Malá série nových vozů bude znamenat i exkluzivní cenu, laminátová verze bude k mání v přepočtu za asi 4,5 milionu korun, s hliníkovou karosérií to pak bude více než dvojnásobek. Ovšem do těchto sum není započítaná cena motoru, za ten se platí zvlášť, nebo si pod kapotu můžete dát svůj vlastní. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama