Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Shazování i gramatické chyby. Přečtěte si výměnu mezi Krnáčovou a taxikáři

Ještě před pár hodinami to vypadalo na další velkou stávku pražských taxikářů. Po velké a veřejné výměně názorů mezi Sdružením českých taxikářů a primátorkou Adrianou Krnáčovou byl prozatím vyhlášen klid zbraní.
Vydáno: 15.11.2017
Pražské taxi - ilustrační obrázek
Pražské taxi - ilustrační obrázek Autor: Wikicommons
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlouho to ale vypadalo, že se Praha dočká dalšího protestu, který měl být dokonce masivnější než ten předešlý. Taxikáři jsou stále nespokojeni s tím, jak pražský magistrát přistupuje ke společnosti Uber. Ta se snaží tvářit jako sdílená přeprava osob, nicméně reálně funguje jako taxi. Nutno říct, že veřejností hojně využívané taxi, které ovšem nesplňuje zákonem nařízené podmínky přepravy osob.

Město se k tomuto problému již několikrát vyjádřilo. Poslední informace mluví o tom, že primátorka Prahy Adriana Krnáčová by ráda připravila jakési zlegalizování Uberu. Bohužel je k tomu potřeba velká změna silničního zákona, což spadá do kompetence Ministerstva dopravy. A tady se vlastně vše zaseklo, protože právě odbor dopravy na apel z magistrátu moc nereaguje. Proběhly sice malé změny, ty ale situaci nevyřeší. Spíš ji jen zametou pod koberec.

Stížnosti a zbytečné emoce v otevřených dopisech

Ke všemu se vyjádřila sama primátorka Prahy Adriana Krnáčová, a to otevřeným dopisem adresovaným právě taxikářům. Níže pro vás máme jeho plné znění.

Vážení řidiči,
vyzývám vás, abyste upustili od plánovaného protestu.

Zhruba před měsícem, konkrétně 2. října, někteří z vás blokovali pražské letiště a já pořád mám z celé akce pocit, že neprospěla vůbec nikomu. Naopak nejvíce ublížila právě taxikářům, a to nejen těm stávkujícím, ale všem. Od té doby se odehrálo, několik důležitých věcí, a proto vůbec nerozumím vašim krokům a prohlášením, že budete opět blokovat Prahu. Vysvětluji si to tím, že se k vám ty informace prostě nedostali, a tak bych je v tomto dopise chtěla zrekapitulovat.

Od 4. října platí novela silničního zákona, která nám umožňuje důsledněji postihovat nepoctivé řidiče taxi a jelikož město nahlíží stejně i na řidiče využívající aplikaci Uber, tak se tyto kontroly týkají opravdu všech přepravců. A to byl přeci i požadavek všech slušných taxikářů! Že té možnosti využíváme maximálně, dokládají čísla. Za říjen jsme ve spolupráci s městskou policí provedli téměř 1200 kontrol a z toho se zhruba 200 z nich týkalo Uberu (kontroly totiž musí být proporční).

Také jsme uspěli u Nejvyššího správního soudu s naší stížností. Ten potvrdil, že argument Městského soudu, že se v případě Uberu jedná o sdílenou ekonomiku a nemusí se proto řídit stejnými zákony jako ostatní přepravci, je chybný a celou věc vrátil k novému projednání. To je velmi výrazný posun, protože do teď jsme měli jediný rozsudek a ten hovořil v neprospěch města.

Jakmile budou nově obsazená dotčená ministerstva, uspořádáme na půdě města pracovní setkání, na které pozveme ministry, odpovědné úředníky, významné dispečinky a zástupce digitálních platforem. Cílem bude, aby všechny strany diskutovaly o celém problému a navrhly řešení, které nebude zpátečnické a ani diskriminační pro žádnou ze zainteresovaných skupin. Samozřejmě ode mě neočekávejte, že se budu chtít bavit i s těmi, kteří vydírají Prahu.

Město dlouhodobě v této problematice dělá maximum. A to i před tím prvním nesmyslným protestem, tak i po něm. A jaká je vaše reakce? Oznámení další blokády města, na kterou doplatí nejvíce běžní občané. Váš postup je naprosto absurdní a já vás proto vyzývám, abyste od toho záměru upustili, protože tím ze všeho nejvíce poškozujete občany (vaše potenciální zákazníky), sami sebe, ale i vaše kolegy (kterých je většina), kteří město blokovat nechtějí.

 

Na to konto taxikáři samozřejmě zareagovali svým vlastním otevřeným dopisem primátorce Prahy. Jeho znění je následující. Jen dodáme, že pro dokreslení celé situace ho necháváme v původním znění, tedy bez jakýchkoliv redakčních úprav.

Vážená paní primátorko,

děkujeme za Váš otevřený dopis směřující na protestující taxikáře. Dovolte nám objasnit situaci z ulic města pohledem taxikáře a ne pohledem úředníka MHMP. Poprvé když jsme začali protestovat proti nelegálním řidičům jste nás označila za zloděje a teroristy. Aniž by jste měla vůbec nějaký pojem o společnosti sdružující nelegální řidiče, toto se odehrálo zhruba před dvěmi lety.

Naoplátku jste si s touto společností organizovala tajné schůzky na MHMP a nechala si nalhávat, jak společnost funguje. Informovala nás média.

Přestože již Vaši podřízení z kontrolního oddělení měli jasno. Po té, co Vás ta slavná firma podvedla ve svých výrocích v médiích, jste si uvědomila jak společnost funguje. Lhaní a podvod na úřední osobu bylo už i pro Vás příliš. Po vydaném předběžném opatření v Brně jste otočila o 180 stupňů, nemohla jste být přeci po zadu a zastíněna primátorem Brna, který se k dané problematice na rozdíl od Vás, postavil čelem. Dokonce jsme se od Vás z médií dozvěděli, co trvdíme celé tři roky „řidiči jsou nelegální tedy černí taxikáři.“ S úctou k Vám, ale s myšlením obyčejných lidí vyplývá, co je nelegální musí být stíháno a zastaveno! Vaše reakce byla, já ne, to Ministerstvo dopravy, já ne, to Ministerstvo průmyslu a obchodu, já ne, to vláda. Po té jsme se dočkali Vaší slavné novely zákona 111/1994 Sb.

Jako reakci na neposlušnost taxikářů jste prosadili ještě větší sankce za porušení zákona.

Milá dámo to, že už jste z pusy vypustila, že řidiči společnosti jsou nelegální, to by měl být jasný pokyn pro všechny složky, které jsou povinni Vám poskytnout součinnost. Místo toho, aby jste vydala jasný metodický pokyn pro tyto složky k rešení situace, nás neustále obelháváte slovy já ne... Když se za Vás nepostavilo MD, a proběhl další protest, přispěchal na pomoc Váš náměstek s návrhem „taxi s aplikací“, to myslíte vážně?

Jediná reakce, která proběhla, měla za následek zvýšení kontrol ne proti nelegálním řidičům, nýbrž perzekuci řidičů taxislužby, kteří se snaží plnit zákonem stanovené podmínky.

Máme dostatek důkazů proto, abychom Vám dokázali, jak „Vaše kontoroly“ probíhali před novelou a po novele. Zpravidla celou noc MP Taxi Team kontroluje pouze taxikáře, nikoli černé taxikáře.

Pokud náhodou proběhne jízda s figuranty a veze je černý taxikář, je vše vyřešeno domluvou, ptáme se Vás jako řádní občané jak je to možné? Dělá si tedy taxi team co chce? Má od Vás pokyn jak tyto řidiče kontrolovat? Ještě jednou Vám opakujeme jsou to nelegální řidiči (víme z médií).

Jak si asi myslíte, že se klasický taxikář má cítit, když se po něm vozí MP a nelegálnímu řidiči popřeje hezký zbytek šichty? Tak tohle je ta realita!

Vaše čísla z proběhlých kontrol nám dělají opravdu radost, kéž by jsme se dočkali také toho, že to bude přesně obráceně a budete perzekuavat konečně černé taxikáře! Do té doby jsme nuceni nadále pokračovat v našich protestech.

S Úctou k Vám

vedení SČT z.s.

 

Tím to ale neskončilo. Sdružení taxikářů se včera pozdě večer rozhodlo, že stávku tedy prozatím odvolá. Nicméně zároveň s tím sdružení dodalo, že až do konce kalendářního roku bude držet stávkovou pohotovost. Text jejich odvolání si můžete přečíst níže. Nemůžeme si pomoci, přijde nám to celé vážně jako jedna velká komedie. I diskuze některých taxikářů, kteří chtěli mermomocí stávkovat, je opravdu „výživná“. Přečíst si ji můžete zde. Vlastně jen ukazuje, co za lidi má stále chuť blokovat dopravu a nás všechny. Často jsou sprostí a pokud si někdo dovolí vyjádřit s jejich počínáním nesouhlas, umí dokonce i vyhrožovat. Však se podívejte sami, zde. Smutná doba, nemyslíte?

Vážená paní primátorko,

rozhodli jsme se Vám vyjít vstříc a od protestu 15.11. upustit! Předpokládáme, že se budete snažit vyjít vstříc také nám a žádáme Vás proto, abyjste svolala okamžité jednání na půdě MHMP se všemi dotčenými stranami (taxidispečinky, SČT z.s., AKT Praha......) za účasti Městské Policie a Policie ČR a médií. Kde od Vás budeme požadovat jasný metodický pokyn pro tyto složky, jakým způsobem mají kontroly reálně probíhat a budeme pravidelně informováni o výsledkách těchto kontrol. V případě, že kontroly nelegálních řidičů budou probíhat ve stejném duchu jako doposud, budeme nuceni v protestech pokračovat. Do té doby tj. 31.12.2017 budeme držet protestní pohotovost!

Vedení SČT z.s

Článek je zařazen v: taxi , Praha , hlavní město Praha , Pražský magistrát , Adriana Krnáčová , primátora Prahy , protest , stávka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama