Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Schváleno: Na některých silnicích budete moct jet 110 km/h

Už od roku 2016 se budeme moci svézt na mnoha kilometrech dnes standardních silnic první třídy rychlostí 110 km/h. Vláda totiž schválila navýšení jejich maximální rychlosti z 90 km/h.
Vydáno: 14.11.2014
110 km/h
110 km/h
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejde přitom jen o změnu pár silnic. Například mnohé úseky současných rychlostních silnic budou převedeny do režimu dálnic a bude se na nich tak moci jezdit rychlostí 130 km/h. Někde budou silnice stále drženy v režimu rychlostních silnic (například R7 na Chomutov nebo strakonická R4).

K nim se pak přiřadí hned celá škála silnic vedených dnes jako klasické silnice první třídy, kde se může jen 90 km/h. Jde o silnice se dvěma pruhy v každém směru, ale s užším středovým pásem a menšími odstavnými pruhy. Takové najdeme například mezi Mostem a Teplicemi, z Plzně do Dobřan nebo mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Navíc se k nim přidají i některé obchvaty.

biopalivo1

Bionafta je zdraví škodlivá víc než klasická nafta

 

Důvodem je ušetření peněz ze státního rozpočtu. Tím, že se převedou silnice do režimu rychlostních silnic a budou se k nim dál přistavovat další kusy, už se nebudou muset dodržovat přísné předpisy na stavbu dálniční sítě. Rychlostní silnice mohou mít menší poloměry oblouků, nemusí mít tak široké odstavné pruhy a středové pásy a jejich stoupání může být prudší. Také skladba silnice má jiné požadavky. Vláda tak vyhoví občanům zvýšením rychlosti a zároveň si připraví volné pole pro levnější stavby, kde však nebudeme moci jezdit 130 km/h.

 Seznam nových rychlostních silnic:

I/7 Chomutov - Křimov
I/11 Ostrava - Šenov
I/11 Ostrava, Rudná (v okolí D1)
I/13 Karlovy Vary - Ostrov
I/13 Most - Bílina
I/13 Bílina - Teplice
I/14 Liberec - Kunratice
I/20 Nová Hospoda (R4) - Písek
I/20 Plzeň, přivaděč k D5
I/23 Brno, Pražská radiála
I/26 Plzeň, přivaděče k D5
I/27 Plzeň - Sukova - Dobřany
I/34 České Budějovice - Lišov
I/35 Liberec - Bílý Kostel
I/35 Olomouc - Křelov
I/37 Hradec Králové - Pardubice
I/38 Jihlava, přivaděč k D1
I/43 Brno, Svitavská radiála
I/44 Postřelmov, obchvat
I/48 Nový Jičín - Příbor
I/48 Český Těšín, obchvat
I/50 Brno, Olomoucká radiála
I/56 Prodloužená Místecká
I/57 Semetín - Jablůnka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama