Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Rusko zachraňuje třetí vlnou šrotovného autoprůmysl

V Rusku se schyluje k velkému, ale ohromnému průšvihu. Odhaduje se, že tento rok klesnou prodeje nových aut až o 30 % proti loňsku. A to chce zastavit vláda pomocí další várky šrotovného.
Vydáno: 02.09.2014
VAZ Niva
VAZ Niva Autor: VAZ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlouho to vypadalo, že Rusko bude zachráncem automobilového trhu během finanční krize. Jenže se tak nestalo. Touhy zůstaly bez odezvy a automobilky, které prudce investovaly do výrobních závodů a distribuční sítě v Rusku, teď žalostně očekávají výsledky prodejů za tento rok. A bude to hodně smutná podívaná. Zatímco v prvním čtvrtletí byl propad proti loňsku jen 2 %, nyní se očekává, že to bude někde mezi 25–30 procenty. A může být ještě hůř.

Co za to může? Především velká finanční nestabilita regionu. Očekával se prudký růst střední třídy, která by začala kupovat dražší západní auta. Zatím ale nastal totální úpadek domácího automobilového průmyslu, kterému se bohužel už dost pozdě snaží automobilky čelit uvedením nových modelů (například Lada a její dva koncepty) a vystřízlivění zahraničních firem. Zlatý důl se neotevřel. Naopak.

Největší finanční nátlak

Ukrajinský konflikt udělal Rusku paradoxně největší díru do kožichu naprosto samovolně. Žádné restrikce ze strany ostatních států nebyly zapotřebí. Rusové sami vědí, že kupovat si auta v době možné války není nejlepší nápad. A tak je nekupují.

Proto musí přijít pobídky v podobě šrotovného, aby propad nabyl tak dramatický. Bohužel už jde o třetí vlnu. Proč bohužel? Už při druhé se ukázalo, že trh je poměrně dost vyčerpaný a kdo na to měl, ten si koupil auto v první vlně. Tahle třetí navíc nabízí nejmenší pobídky, které jsou od 40 000 do 350 000 rublů (22 600–197 600 Kč). Odepsat se mohou auta dokonce stará jen šest let, což je v Rusku, kde se normálně jezdí ve vozech starých několik desetiletí, zajímavý počin. Přesto se zdá, že pobídky budou spíš symbolické. O výměně totiž uvažují většinou jen ti, kteří spadají do skupiny s nejnižší pobídkou.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama