Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Rudá hvězda z Ameriky má jubileum! Padesát let září na přídi nákladních vozů Western Star, nyní pod taktovkou německého Daimlera!

Padesát let slaví ikonická značka nákladních automobilů Western Star, která má opravdu pohnuté osudy, včetně změny národnosti z americké na kanadskou a zase zpátky! Vystřídala několik majitelů, nějaký čas podnikala samostatně, ale nezahynula. Padesát let je nepřetržitě na trhu!
Aktualizováno: 12.12.2017
Western Star
Western Star Autor: Western Star
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Specialita pro západní pobřeží

            Značka Western Star se zrodila jako modelová řada těžkých nákladních vozů někdejšího koncernu White Motor Corporation, určených výhradně pro západní oblasti USA, tedy hlavně Kalifornii, Oregon a Washington, ale i pro sousední kanadské oblasti, kde byly jiné zvyky, než v dalších Spojených státech amerických. Vždy šlo o lépe vybavené typy s bohatou výbavou, a tak se modelová řada soustředila na dva základní Conventional (s dlouhou kapotou) a Cabover (s bezkapotovou budkou). Samozřejmě, jak je za mořem zvykem, každý kousek vznikal individuálně podle požadavků klienta.

Z modelu samostatnou značkou!

            Po rozpadu White Motor Corporation, která se dostala do finančních problémů a prodala nejen Western Star, ale i původní značku White (švédské Volvo Group), se Western Star v roce 1981 osamostatnil. Pod kanadským a později australským vedením soustředil výrobu do kanadské Kelowny, kde působil až do roku 2002, aby se pak vrátil do USA. Nyní vyrábí nákladní vozy v Portlandu (Oregon), sídlo má na známé Telegraph Road v Detroitu a je součástí koncernu Daimler Trucks, který sdružuje Mercedes-Benz, BharatBenz, Freightliner a Fuso, ale podílí se i na čínském Aumanu a ruském Kamazu. Western Star zůstává třešničkou na dortu, je nadále exkluzivním vozem pro soukromé řidiče – operátory, pro něž je truck doslova chloubou, v působivých barevných kombinacích i patřičně vyšperkovaný brázdí severoamerické dálnice. Je jasné, že by se značka se dvěma špičkovými typy tahačů neuživila, a tak Western Star přidal různá speciální vozidla, například pro stavebnictví. Základem však zůstávají prestižní tahače s motory Detroit Diesel o výkonu přes 600 koní (440 kW), jež ovšem nepatří k nejlevnějším. Padesátiny oslavil Westernm Star limitovanou edicí 50th Anniversary Graphics Package, jejíž design vychází z legendárních vozů, představených na Anaheim Truck Show 1979.

Autor textu: Tom Hyan

Článek je zařazen v: Western Star , Volvo , Daimler
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama