Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Řidiče čeká další protest. Po taxikářích se bouří cyklisté

Jako by toho nebylo tento týden až dost. Po pondělním protestu taxikářů chtějí už tak špatnou dopravní situaci v hlavním městě zkomplikovat cyklisté. Mají totiž pocit, že ve městě nemají dost prostoru a jsou omezováni.
Vydáno: 04.10.2017
Po taxikářích se bouří cyklisté
Po taxikářích se bouří cyklisté Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Protest, který by měl začít během dopoledne, svolal spolek Auto*Mat. Ten dle svých slov prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporuje také veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Bohužel se tento spolek do paměti jak obyvatel Prahy, tak třeba policie, zapsal spíše jako bezohledná skupina cyklistů, která neváhá zablokovat třeba půl Prahy jen proto, aby dosáhla svého. Také vám to připomíná tu hloupou stávku taxikářů?

Dnešní protest je svolán kvůli chystanému omezení cyklistiky v centru města. Mluví se totiž o tom, že během letošního podzimu by ve vymezených pěších zónách v centru města měla začít platit nová, o něco přísnější pravidla pro cyklisty. Podle nich by cyklista v těchto vyhrazených místech musel mezi 10. a 17. hodinou sesednout a kolo pouze vést. Tato regule přišla na řadu poté, co cyklisté často velmi nevybíravě a vysokou rychlostí projížděli mezi chodci. Došlo dokonce k několika nehodám, které sice neskončily nijak tragicky, ale co není, může být. Tedy takový mají názor zástupci města, kterým se občasná agresivita a zbytečná rychlost cyklistů přestala líbit.

Cykloaktivisté se brání obyčejné ohleduplnosti

Podle zástupců Auto*Matu je ale takové řešení zbytečné a hloupé. Vadí jim, že pokud začne platit, cyklisté budou nuceni volit pro ně nebezpečné objížďky, ale hlavně jde proti trendu, který jinak volí většina evropských metropolí. Auto*Mat tvrdí, že je zvláštní, že se ve všech evropských městech staví bezpečné cyklostezky a cyklisté jsou zde vítáni, zatímco Praha se je snaží dostat z centra pryč. Tak jednoznačné to ale není.

K celému problému se vyjádřil i místostarosta a radní pro dopravu na Praze 1 Richard Bureš. Jemu se vůbec nelíbí jednostrannost Auto*Matu. Podle něj se tento spolek snaží za každou cenu nadřadit své požadavky nad potřeby ostatních obyvatel či účastníků dopravy v Praze. Navíc podle něj Praha rozhodně není první evropské město, které naopak cyklisty musí v rámci zachování bezpečnosti a plynulosti dopravy lehce omezit. A navíc z centra cyklisty zatím rozhodně nikdo nevyhání. Jen po nich město chce trochu ohledu.

Auto*Mat ale tvrdí, že všechna jednání stejně určitě nakonec skončí zákazem cyklistiky v centru. A právě kvůli tomu spolek svolává tuto a podobné akce. Jen je smutné, že si k tomu jako rukojmí vezmou část účastníků dopravy a obyvatel města. Tak pevné nervy všem.

Článek je zařazen v: cyklisté , protest , magistrát hlavního města Prahy , blokáda , auto*mat , cyklostezka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama