Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Rakousko téměř dokončilo dálnici z Vídně na Brno. U nás je ticho

Chystáte-li se na výlet do Vídně a máte v plánu jet přes Mikulov, hned za hranicemi si budete moci užít zbrusu novou část dálnice A5. Napojení české strany ale hrubě vázne.
Vydáno: 22.11.2017
Rakousko téměř dokončilo dálnici z Vídně na Brno
Rakousko téměř dokončilo dálnici z Vídně na Brno Autor: Wikicommons
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

A rozhodně na vině není rakouská strana, která staví opravdu překvapující tempem. Už 8. prosince otevře zbrusu nový úsek dálnice mezi Schricku a Poysbrunnem. K české hranici tak Rakušanům zbyde dostavět pouze 9 kilometrů, které by podle všech plánů měly být hotové nejpozději v roce 2019. Jeden by čekal, že když se staví na jedné straně, bude se i druhá strana starat o to, aby obě dálnice byly co nejdříve propojené. Jenomže na naší straně se ještě ani nekoplo. A vypadá to, že se na tom jen tak něco nezmění.

Chybějící povolení i liknavost úřadů

Ačkoliv se snad všechny politické subjekty, které k případné stavbě nové dálnice mají co říct, dušují, že stavba je pro ně prioritou, je ticho po pěšině. Zatím to vypadá, že spíše než dálnice se zhruba do dvou let začne stavět obchvat Mikulova, který pod náporem aut a kamionů opravdu trpí. Tato stavba je podle dostupných informací už takřka schválena, chybí snad jen několik stanovisek ze strany stavebního úřadu.

Co se týče právě tolik potřebné dálnice D52, která by na rakouskou A2 navazovala, je vše zatím ve fázi příprav podkladů pro územní rozhodnutí, které by snad mohly být hotovy v příštím roce. Pak ale začne další, minimálně roční kolotoč razítek a schvalování, pak musí proběhnout výběrové řízení na vykonavatele stavby, a nakonec přijde řada i na námitky ze všech možných stran. A pak už se budou blížit další volby, což nakonec se stavbou zahýbe asi nejvíc.

Jestli nám Česká republika něčím připomíná Kocourkov, pak právě při modernizacích a výstavbách nových sinic, které naše země nutně potřebuje. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se znovu dívat na Západ a tiše závidět.

Článek je zařazen v: dálnice , stavba , Rakousko , Česká republika , stavební úřad , povolení , Kocourkov
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama