Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

První setkání s novým Audi A8. Je obrovské a působivé

Zástupci značky Audi přichystali v rámci mezinárodního filmového festivalu v Poděbradech milé překvapení. Skupina novinářů si totiž nové Audi A8 mohla prohlédnout ještě před oficiální premiérou. A my jsme byli u toho!
Vydáno: 25.08.2017
Audi A8 v Poděbradech
Audi A8 v Poděbradech Autor: Audi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ještě ani nezačal zmatek s přejmenováváním všech modelů značky Audi, kdy se označení motorů bude nově řídit podle výkonu, a už tu máme prvního zástupce, jenž se dnes notoricky známých zkratek typu 3.0 TDI a 3.0 TFSI nedočká. A je jím rovnou vlajková loď značky, která naživo působí ještě lépe než z fotografií.

První kusy Audi A8 přijedou s třílitrovými šestiválci a budou se jmenovat 50 TDI, respektive 55 TFSI. Vznětový třílitrový motor disponuje výkonem 210 kW, zážehový pak 250 kW. Těchto vozů bychom se navíc v showroomech Audi měli dočkat již v průběhu listopadu. Samotný předprodej totiž začne v září, hned po oficiálním uvedení pro veřejnost na autosalonu ve Frankfurtu.

W12 i elektromotory

V průběhu příštího jara se nabídka dále rozšíří o výkonnější modely s motory V8. Přijede 4.0 TDI s výkonem 320 kW, který by podle dosavadních odhadů měl nést označení 60 TDI, a následovat jej bude verze 4.0 TFSI s označením 60 TFSI a výkonem 338 kW. Zajímavou výjimkou z pravidla je ale verze W12. U té Audi k novému označení nepřistoupí a bude se jmenovat prostě jen W12. Absolutní vrchol dorazí už v průběhu příštího léta a můžeme se u něj těšit na příkladnou kultivovanost a velmi vysoký výkon s hodnotou 430 kW.

Další variantu pak Audi plánuje napřesrok. Půjde o hybridní model Audi A8 e-tron, který bude kombinovat výkonný elektromotor se zážehovým šestiválcem 3.0 TFSI, přičemž výkon celkové soustavy dosáhne na oslnivých 330 kW. Samotný elektrický dojezd byl pak spočítán na hranici 50 km, což v mnohých případech postačí k tomu, aby nová A8 jezdila pouze na elektřinu. Jak Audi A8 e-tron, tak model W12 budou k dispozici pouze v prodloužených variantách Long, jejichž délka je protažena o 13 centimetrů.

Samotná vlajková loď se pak v porovnání s předchůdcem mírně zúžila, narostla o 14 milimetrů do výšky a je o plných 37 milimetrů delší. Díky zdůrazněným blatníkům a celkově uhlazenějšímu designu však naživo působí nižším a rozkročenějším dojmem. Zajímavý je také údaj o rozvoru, ten měří bez dvou milimetrů rovné tři metry.

Aktivní podvozek a skvělý interiér

Všechná nová Audi A8 budou již ve standardu vybavena vzduchovým podvozkem, stejně tak jako mechanickým pohonem všech kol Quattro. Na vlajkovou loď bude také k dispozici čtyřletá záruka bez omezení a standardně na voze najdete také OLED zadní svítilny s dynamickým pruhem přes celou záď vozu, které mají extrémně jemnou grafiku a umějí vítat posádku při příchodu k vozu. Standardní provedení přijede na 18palcových kolech, opačným extrémem jsou pak kola o velikosti 21 palců.

Na přání si zákazníci budou moci dokoupit také aktivní podvozek, který bude schopen díky elektromotoru u každého kola vyrovnávat a zpříjemňovat jízdu. Kamera za čelním v takovém případě skenuje povrch vozovky 16x za sekundu a v milisekundách upravuje tuhost i světlou výšku jednotlivých tlumičů. Aktivní podvozek navíc pomůže také v případě bočního nárazu. Když chytrá elektronika vyhodnotí, že se zboku blíží nevyhnutelný náraz, zvedne inkriminovanou polovinu vozu o 8 centimetrů, čímž rapidně sníží rizika plynoucí ze srážky.

Tváří v tvář

Nejzajímavější částí prezentace bylo však samotné seznámení se statickým vozem. Zatímco vnější vzhled je spíše evoluční (na výstřelky v dané kategorii jednoduše není místo), interiér prošel výraznou obměnou a zakrytými výdechy ventilace připomíná Volkswagen Phaeton, který upřímně dodnes považuji za jeden z nejlepších luxusních sedanů. Audi A8 je uvnitř doslova futuristickým ztělesněním náskoku díky technice a nehledě na praktičnost či nepraktičnost dotykových displejů, návrháři jich sem umístili opravdu přehršel.

Palubní deska nového Audi A8 je alespoň že statických dojmů absolutně tou nejhezčí, jakou dnešní kategorie luxusních vozů nabídne. Když si totiž vypnete všechny displeje, vznikne vám jednotná a ničím nerušená čistá plocha, na jakou jsme byli doposud zvyklí pouze u konceptů. Interiér je tedy jedním slovem úchvatný, bližší dojmy si ale necháme na podrobný test, kterého se dočkáte ještě letos.

A co vy, líbí se vám nové Audi A8? Pokud ano, věřte, že naživo je to ještě lepší. A nezapomeňte se nám se svými názory svěřit do komentářů.

Článek je zařazen v: Audi A8 , nové Audi , nové Audi A8 , A8 , A8 50 TDI , Audi A8 TDI , Audi Poděbrady , soundtrack poděbrady , soundtrack , vlajková loď , vlajková loď Audi , předpremiéra Audi A8
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama