Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

První offroad od Lamborghini nestál za nic

Lamborghini je symbolem sportovních vozů. Málo se však ví, že se pod touto značkou vyrábějí i traktory a také existovaly terénní vozy.
Vydáno: 04.07.2015
Lamborghini Cheetah.
Lamborghini Cheetah.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Úplně první offroad od Lamborghini vznikl na základě požadavků americké armády na nový terénní vůz, který by nahradil stárnoucí jeepy a další lehká vozidla. Americká firma Mobility Technology International (MTI) oslovila v druhé polovině 70. let italské Lamborghini, aby pro ni postavilo vůz, jenž by se zúčastnil výběrového řízené americké armády. Tak vznikl, a to za velmi krátký čas, prototyp Lamborghini Cheetah, jenž se představil i na autosalonu v Ženevě v roce 1977. Problémem bylo, že cheetah kvůli úspoře času z velké části okopírovali podle staršího projektu XR311 americké společnosti FMC Technologies z roku 1970. XR311 vznikl také na základě požadavků americké armády, ale nakonec se do výroby nedostal.

Jakmile se cheetah objevil v Ženevě, firma FMC neváhala a ihned podnikla právní kroky proti MTI i Lamborghini. Nicméně prototyp cheetahu, který byl kompletně postaven v USA za pomocí techniků od Lamborghini, dostala americká armáda na testování. Ukázalo se, že jde o špatný automobil. Hlavním problémem byl osmiválec Chrysler o objemu 5,9 l a výkonu 130 kW, jenž byl umístěn v zadní části vozu. Motor byl totiž na dvoutunový vůz velmi slabý, a navíc kvůli jeho umístění měl cheetah velmi mizerné jízdní vlastnosti, protože byl hmotnostně nevyvážený.

Lamborghini Cheetah 1
Lamborghini Cheetah 1

 

Šasi cheetahu bylo vyrobeno ze sklolaminátu a vůz měl uvézt čtyřčlennou posádku plně vyzbrojených vojáků plus řidiče. Zajímavé je, že motor byl zcela vodotěsný a jeho chladič měl stínění, aby se ztížila detekce infračervenými senzory. Po zkouškách, při kterých byl jediný prototyp zničen, se americká armáda orientovala na jiné projekty a nakonec do výzbroje přijala výrobek firmy AM General – dnes velmi dobře známý humvee. Svou roli určitě hrál i fakt, že americké ozbrojené síly nerady investují do zbraní a vozidel vzniklých mimo USA. Cheetah tak dopadl dosti neslavně, jeho vrak dokonce vojáci firmě MTI ani Lamborghini nevrátili.

Lamborghini však v druhé polovině 80. let na základě cheetahu vyrobilo asi tři stovky offroadů s typovým označením Lamborghini LM002, které měly pod přední kapotou umístěný dvanáctiválec z typu Countach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama