Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

První hybrid má 117 let! Budete překvapeni, kdo ho vyrobil!

Myslíte si, že hybridy vymyslela Toyota? Chyba lávky, první vyjel už na počátku minulého století a jeho tvůrcem je český rodák Ferdinand PORSCHE...
Aktualizováno: 11.10.2017
Lohner-Porsche
Lohner-Porsche Autor: Porsche
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dobrý nápad

            První hybridy byly tzv. sériového uspořádání, což znamená, že spalovací motor poháněl dynamo, a to dodávalo energii elektromotorům v nábojích kol. V žádném případě tedy nemohl na spalovací motor jezdit jako dnešní paralelní hybridy, motor však běžel optimálními otáčkami a vyráběl jen elektrickou energii. Ferdinand Porsche jako mladík odešel ze severu Čech na vyučenou do Vídně a tam u strojírny Lohner svou myšlenku hybridního automobilu realizoval.

            První sériově vyráběný automobil (ano, vzniklo jich více!) byl Lohner-Porsche z Vídně, dílo tehdy pětadvacetiletého Ferdinanda Porsche, který vlastně prožil pětinu svého života v Rakousku. Nejdříve ho zajímala elektřina, teprve pak automobily. Začínal u rakousko-uherské společnosti Béla Egger Electric, než ho přetáhl Lohner. V roce 1900 byl hybridní automobil Lohner-Porsche překvapením Světové výstavy v Paříži.

 

Po více než 110 letech...

            Firma Porsche dlouho vystavovala ve svém muzeu elektromotor uložený v poháněném kole přední nápravy z původního vozu Lohner-Porsche, ale pak se odhodlala a postavila věrnou repliku prvního hybridu! Kuriózní vůz zvaný Semper Vivus, tedy Vždy naživu, se představil ve Vídni, kdy s ním vyjeli potomci průkopníků Wolfgang Porsche a Andreas Lohner. Má dva benzinové jednoválce s dynamem, každý zásobuje jeden ze dvou velkých elektromotorů v předním kole. Není bez zajímavosti, že existovala také verze 4x4, tedy s elektromotorem v každém ze čtyř kol!

Expert Pepa ve čtvrtek ukáže, kam až vývoj hybridních vozů automobilky Porsche dospěl.

Autor textu: Tom Hyan

Článek je zařazen v: Porsche , hybrid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama