Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

První autonomní autobus boural hned první den

Jen co jsme se vyrovnali s tím, že budoucnost zřejmě nepatří spalovacím motorům, musíme si zvykat i na fakt, že postupně budou mizet také řidiči. Zatím to ale není tak horké.
Vydáno: 12.11.2017
První autonomní autobus boural hned první den
První autonomní autobus boural hned první den Autor: KSNV News 3 Las Vegas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V Las Vegas se rozhodli, že mezi jednotlivými kasiny bude jezdit zcela autonomní autobus. Vývoj trval celkem dlouho, ale nakonec se dílo zdařilo a před pár dny mohl být vypuštěn do ostrého provozu. Bohužel ale během jedné jediné hodiny reálné přepravy cestujících autobus boural. Nutno říct, že to nebyla jeho chyba, ale i tak je na tomto případě vidět, jak dlouhá cesta ještě autonomní provoz čeká.

Pro autobus byla vybrána asi kilometrová trasa, jeho kapacita je 15 cestujících a jeho elektrický pohon mu zajišťuje maximální rychlost 24 km/h. Není to moc, ale pro defacto první reálný provoz takového zařízení plně dostačující. Nehoda se odehrála ve chvíli, kdy před autobusem začalo couvat velké nákladní auto do jedné z bočních ulic. Chytrý autobus sice před překážkou stihl zastavit, ale řidič nákladního vozu ho přehlédl a couval prostě tak dlouho, dokud do autobusu nenaboural.

Nebourat nestačí

Zatímco by živý řidič autobusu zatroubil nebo alespoň uhnul, autonomní vozidlo si s takovou situací neumělo poradit, a tak cestující jen seděli a čekali, než do nich nákladní vůz nabourá. To jen dokresluje situaci celého autonomního provozu. Podle francouzské společnosti Navya, která má autobus na svědomí, by v této situaci pomohlo, kdyby i nákladní auto mělo spoustu chytrých senzorů. Pak by totiž jistě zastavilo. A možná by tam obě vozidla stála ještě teď.

Podle nás je autonomní provoz nevyhnutelnou součástí automobilové budoucnosti, ale než bude takto testován v reálném a dost nevyzpytatelném provozu, měl by být o něco lépe vyladěn. V tom běžném provozu totiž jezdí lidé. Tedy ti, kteří se občas pletou a chybují. A s tím prostě drátky, tištěné spoje a senzory zatím neumí počítat.

Článek je zařazen v: autonomní řízení , nehoda , autobus , samořiditený autobus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama