Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Průlomový objev: Z vody benzín

Z vody a oxidu uhličitého dokážou vědci udělat syntetický benzín. Možná tak zanedlouho budeme jezdit zase na pořádně velkoobjemové motory.
Vydáno: 01.12.2014
hadice s vodou
hadice s vodou Autor: Gardena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Přiznáváme – ten titulek je trochu zavádějící. Je totiž o tom, že tahle technologie je známá už přes sto let. Ano, jde o výrobu syntetického benzínu, který používaly například některé státy během války. Tehdy se k tomu používalo uhlí. Bohužel ale výroba byla vysoce nerentabilní. Tak po válce skončila. Jedná se o princip Fischer-Tropschovy syntézy, kdy se pod velkým tlakem synteticky spojuje vodík nebo metan s oxidem uhelnatým a vznikají kapalné uhlovodíky podobné těm benzínovým. Samozřejmě, že jde jen o hrubou stavbu uhlovodíkových řetězců, které by musel být dále upravovány, ale i přesto je to zajímavý výsledek.

Volkswagen XL1 Sport

Auto se spotřebou litr benzínu? Ne. Závoďák!

 

A proč vám říkáme, že je to tak zajímavé, když je to tak staré? Vědci totiž celé ty roky nad celým procesem přemýšleli, jak by ho dokázali zlevnit a zefektivnit. Až se zavedením moderních výrobních postupů elektřiny ze slunce a větru dokážou vědci vytvořit levně vodík. Nejdřív vytvoří elektřinu, která rozštěpí vodu na vodík a kyslík a pak ve speciálních strojích, které prošly také technologickým vývojem, vytvoří palivo. Celý proces má účinnost někde kolem 50 %, což je podle společnosti Sunfire, která s procesem přišla, úžasný výsledek. Díky novým technologiím ale se zdá, že by se mohli postupně dopracovat až na účinnost 70 %. V současné době jedním takovým přístrojem dokážou za den vyrobit jeden barel syntetického benzínu.

Peugeot 208 Hybrid Air 2L

Peugeot na vzduch a benzín spotřebuje pod 2 litry

 

Otázkou je, jaké dnes jsou ty náklady. Společnost Sunfire to nikde neuvedla a také nevíme další podrobnosti celého procesu. Vzhledem k tomu, že se hovoří o tom, že během několika let bude voda v některých částech světa dražší než ropa, pak možná celá záležitost tak skvělá není.

Zdroj: http://www.sunfire.de

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama