Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Proč se někde jezdí vpravo a jinde vlevo?

Možná jste si už někdy položili otázku, proč se v některých zemích světa jezdí vlevo a ne napravo, jak je tomu ve většině Evropy.
Vydáno: 31.01.2015
Pro našince nezvyklý pohled.
Pro našince nezvyklý pohled. Autor: tocka.com.mk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

A nejde jen o pár výjimek, tento zvyk udržuje vedle Velké Británie, Austrálie nebo Japonska, plných 35 % procent zemí světa (jedná se většinou o bývalé britské kolonie). Důvod hledejme v historii.

V minulosti se lidé pohybovali po levé straně cest a existuje několik domněnek, proč tomu tak bylo. V dobách, kdy se muž neobešel beze zbraně po svém boku (většinou levém), mu tato pozice umožňovala tasit přímo proti protivníkovi.

Oranžově jsou vyznačeny země s opačným směrem jízdy, než jsme zvyklí. Foto:

Oranžově jsou vyznačeny země s opačným směrem jízdy, než jsme zvyklí. Zdroj: aracelicheca.com

Dalším důvodem tohoto uspořádání mohlo být nasedání na koně z levé strany, v opačném gardu by meč překážel.

A konečně by zvyk jezdit vlevo vyhovoval také vozkům, kteří bičem popoháněli koně. Většinou se jednalo o praváky, tudíž seděli co nejvíc napravo vozu, aby nezasáhli cestující. Když pak míjeli protijedoucí kočár, měli z této pozice také dobrý přehled, aby o sebe navzájem nezavadili.

Traduje se, že změna přišla s Hitlerem, ale tím, kdo dal údajně první impulz, byl Napoleon. Francouzský vojevůdce byl totiž levák, a když pochodoval s vojskem, chtěl mít armádu po své slabší straně. Toto pravidlo zaváděl všude, kam se dostal.

Volant napravo? V třetině zemí světa nic neobvyklého. Foto:

Volant napravo? V třetině zemí světa nic neobvyklého. Zdroj: mainelaserskincare.com

Na českém území byl pravostranný provoz zahájen až 17. března 1939 po rozmachu nacistického Německa. Praha jako velké město dostala devítidenní odklad, aby se mohla na změnu lépe adaptovat.

Nad změnou dokonce uvažovali také ve Velké Británii v druhé polovině 20. století, nicméně po zjištění, že by celá akce vyšla zhruba na 10 miliard liber, což by bylo pro zemi likvidační, od tohoto nápadu upustili.

Ne vždy však platí, že v zemích, kde se jezdí vlevo, má auto volant vpravo a naopak. Například na Panenských ostrovech se jezdí vlevo. Protože je to ovšem americké území, auta tam bývají podle amerických standardů, tedy s volantem vlevo.

Text a foto: Business Factory

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama