Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Praotec všech pickupů. Ford Model TT slaví 100 let

O legendárním Fordu Model T jste nepochybně již slyšeli. Ale co takový Model TT? Je sice méně známý, ale přesto velmi významný. Vytyčil totiž cestu všem moderním dodávkám a pick-upům.
Vydáno: 30.07.2017
Praotec všech pickupů. Ford Model TT slaví 100 let
Praotec všech pickupů. Ford Model TT slaví 100 let Autor: FORD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Přesně před 100 lety se začal prodávat Model TT – první užitkový Ford s nosností do jedné tuny. Šlo o malou revoluci, protože si zákazníci na základní podvozek mohli přiobjednat korbu a vozit tak nejrůznější zboží od dopisů až po pohonné hmoty. Model TT byl delší a robustnější než osobní Model T. V kabině bylo místo pro řidiče a jednoho spolujezdce. Motor se spouštěl startovací klikou. Zákazníci toužící po vyšším jízdním komfortu si mohli namísto sériově dodávaných plných pryžových pneumatik připlatit za moderní pláště plněné vzduchem.

Zajímavým faktem také je, že přední světla vozu byly původně jen mosazné acetylenové lampy, ale nakonec vůz získal elektrické osvětlení. I pro Model TT platí slavná věta, kterou prý řekl sám zakladatel značky Henry Ford. Ten tvrdil, že každý zákazník si může vybrat jakoukoli barvu, pokud chce černou. Jednu dobu to byla pravda, ale v letech 1908 až 1914 a potom znovu v letech 1926 a 1927 Ford nabízel model T i model TT také v jiných barvách. Černá barva, a bylo jí na 30 různých odstínů, byla samotným Henry Fordem prý zvolena proto, že čerstvě nalakovaná usychala dřív než jiné barvy a Ford tak mohl vyrábět více aut.

Díky modelu TT dnes můžeme obdivovat většinu tolik oblíbených pickupů jako F-150 Raptor, Ford Ranger nebo skvělý Ford Shelby F-150 Super Snake. Zásluhu mu musíme připsat ale i za všechny verze velmi oblíbeného Transitu.

Článek je zařazen v: Ford , Ford Model TT Ford Transit , výročí , histrická vozidla , veterán , 100 let , Ford Model TT , Ford Transit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama