Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Praha nečekaně zakázala vjezd kamionů. Zaplaví střední Čechy, varuje ministerstvo

Pražští radní se usnesli, že trvale zakážou kamionovým soupravám nad 12 metrů délky sjezd z Pražského okruhu do města. Podle všeho tím však naštvali nejen dopravce, ale také fond infrastruktury a ministerstvo dopravy.
Vydáno: 19.07.2017
Praha nečekaně zakázala vjezd kamionů - ilustrační obrázek
Praha nečekaně zakázala vjezd kamionů - ilustrační obrázek Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vedení města zvažovalo několik variant, přičemž ta, kterou dnes schválilo, je ta absolutně nejtvrdší. Zákaz by totiž měl platit také pro vjezd na Jižní a Štěrboholskou spojku a také na Spořilovskou ulici. Právě tyto ulice prakticky nahrazují stále nedokončenou jihovýchodní část okruhu, a ačkoliv obzvlášť třeba Spořilovská ulice je velmi hustě obydlená, kamionů a velkých nákladních aut tudy projede až několik set denně.

Magistrát dnešním rozhodnutím zároveň zadal příslušnému odboru za úkol připravit projekt, který bude následně předložen Ministerstvu dopravy. To už se ale vyjádřilo ve smyslu, že takový návrh rozhodně nepodpoří. Nelíbí se mu, že kamiony prakticky nebudou mít žádnou možnost sjet z Pražského okruhu na území města. Zároveň by se tímto krokem uzavřel v tuto chvíli velmi důležitý, ale také vytížený průjezd mezi D1 a Běchovicemi. Ministerstvo se dále bojí, že takový radikální zákaz by vytlačil kamionovou dopravu na středočeské silnice, které na takový nápor nejsou stavěné.

Odborníci jsou proti

Podobně se vyjádřilo Sdružení dopravců Česmad, které o tomto kroku ví již řadu měsíců. Česmad od začátku debat upozorňuje na to, že takový zákaz není vůbec dobrý nápad, a navíc takto před volbami údajně působí jen jako prázdné politické gesto. Zákaz kamionů podle Česmadu zapříčiní zahuštění dopravy o malé i velké dodávky a už tak občas kolabující dopravní situace v Praze se ještě zhorší.

K tomuto návrhu se ovšem musí vyjádřit i policie. Ministerstvo dopravy i Česmad doufají, že její stanovisko bude zamítavé. Vyjádřil se ale už také Státní fond dopravní infrastruktury, který „pohrozil“ Praze tím, že pokud něco takového protlačí, nebude městu poskytovat tolik financí na infrastrukturu jako doposud. Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek se ale vyjádřil, že zase tolik peněz Praze fond neposkytoval, tak vlastně město o tolik nepřijde.

Zatím jde tedy jen o návrh, který vyvolal velmi bouřlivou reakci. Nás ale zajímá i váš názor. Mají mít kamiony úplný zákaz vjezdu na území města Prahy? Nebo by stačilo jejich vjezd nějak omezit a redukovat? Dejte nám vědět.

Článek je zařazen v: magistrát hlavního města Prahy , kamiony , kamionová doprava , Praha , zákaz , omezení , Ministerstvo dopravy , policie , zákaz kamionové dopravy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama