Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Praha bude obyvatelům půjčovat elektrické Golfy

Dnešní doba není motoristům příliš nakloněná a ne každému se vyplatí vlastní automobil. I proto se začíná dařit různým sdíleným službám. Novinkou v Česku je nyní sdílení elektromobilů.
Vydáno: 12.10.2017
Praha bude obyvatelům půjčovat elektrické Golfy
Praha bude obyvatelům půjčovat elektrické Golfy Autor: Car4way
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílet se ve městech dá kde co. Od prostoru, přes jídlo, cyklistická kola nebo třeba knihy. Pražané nově mohou využívat i sdíleného vozového parku, který pořídil pražský magistrát. Vozový park se skládá jen z emisně čistých Volkswagenů e-Golf, které budou k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Ty může využít každý, kdo prostě čas od času potřebuje auto a nevyplatilo by se mu kvůli tomu kupovat své vlastní. Je jedno, jestli potřebujete jen odvézt balík na poštu nebo vyrazit s přáteli na dovolenou. Možné je vše.

Levnější než půjčovna

Samotná zápůjčka není složitá a nepotkáte se u ní se zdlouhavým papírováním, které je potřeba absolvovat u klasických půjčoven. Zájemce o vůz se jen registruje, složí vratnou kauci a převezme si čipovou kartu, kterou pak vůz odemkne. Samotné klíčky od auta jsou pak uloženy v přihrádce spolujezdce. e-Golf je možné si půjčit na libovolnou dobu, ale každý musí počítat s tím, že vždy zaplatí minimální hodinovou sazbu, která je 180 Kč. Každá další půlhodinka je za 94 Kč. Prvních 100 ujetých kilometrů je zdarma, následně se platí 3,8 Kč za každý další ujetý kilometr.

Magistrát vsadil na elektromobily především pro jejich emisní čistotu. Rozhodl se ale, že firmám, které carsharing nabízí, umožní parkovat ve všech zónách zcela zdarma. Pokud tedy auto čeká na svého vypůjčitele, není potřeba řešit poplatky za parkování. Pokud ovšem ve městě zaparkuje ten, kdo má auto půjčené, platit už musí. V tuto chvíli je vše v testovacím, zhruba ročním programu. Ten a samozřejmě i všechna auta má na starosti společnost Car4way, která na základě strategického partnerství s Pražskou energetikou a magistrátem za zhruba rok vydá podrobný přehled toho, kolik zápůjček proběhlo, jak proběhly a jestli vše funguje tak, jak v to dnes doufají.

Článek je zařazen v: magistrát hlavního města Prahy , carsharing , sdílení aut , Volkswagen e-Golf , Volkswagen , sdílená ekonomika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama