Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Poutáte se v taxíku? Měli byste! Pásy vzadu stále podceňujeme

Jízda bez pásů je už dnes pro většinu lidí něco naprosto nepředstavitelného - pokud sedí na předních sedadlech. Jakmile si však sedneme dozadu, tak obzvlášť při krátkých cestách po městě rázem na všechno zapomeneme. Přitom tím násobně zvyšujeme šanci nejen ohrožení vlastního života, ale i ostatních lidí v autě.
Vydáno: 06.08.2017
Nepřipoutaný cestující je nebezpečím pro ostatní.
Nepřipoutaný cestující je nebezpečím pro ostatní. Autor: IIHS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I díky přísnějším zákonům, otravnému pípání ve všech moderních autech a mnohaleté osvětě dnes jen málokterý řidič nebo spolujezdec jezdí bez pásů. Však také čísla mluví jasně. Nepřipoutaní řidiči umírají podle BESIPu v průměru 14x častěji než ti připoutaní a nepřipoutaní pasažéři na předních sedadlech 6x častěji. Například v roce 2014 na českých silnicích zemřel při dopravních nehodách každý 483. připoutaný řidič (celkem 140 lidí, skoro 68 tisíc jich naopak vyvázlo zcela bez zranění), u nepřipoutaných to však byl každý 28. (celkem 78 lidí a pouze 2245 nezraněných).

Přestože je však jízda bez pásů nebezpečná především pro lidi vpředu, i nepřipoutaní pasažéři vzadu umírají 4x častěji než ti připoutaní. Jenže se podle toho nechováme. Podle průzkumu organizace IIHS sice 91 procent lidí vždy používá pásy na předních sedadlech, ale pouze 72 procent lidí tak činí i na těch zadních. Naprostá většina lidí, kteří se vzadu nepoutají, přitom uvedla, že tímto způsobem hřeší pouze na krátkých trasách nebo při jízdě taxíkem.

Falešné bezpečí taxíku

Nízké rychlosti ve městech v lidech vyvolávají falešný pocit bezpečí. Obzvláště při jízdě taxíkem, které mají statisticky v poměru k velkému množství ujetých kilometrů poměrně málo nehod. Jenže i při rychlosti kolem 50 km/h je nebezpečí vážného zranění vysoké. Pokud se znovu podíváme na české statistiky (byť z roku 2009), je tento fakt do očí bijící - ze všech řidičů usmrcených v obci bylo nepřipoutaných 42 %, mezi usmrcenými na zadních sedadlech však tvořili nepřipoutaní cestující celých 71 %.

Právě takto zemřel například v roce 2015 slavný matematik a držitel Nobelovy ceny John Nash, jehož život popisuje oscarový film o Čistá mysl. Nash cestoval taxíkem spolu se svou manželkou, mladý řidič s minimální praxí však nezvládl řízení a havaroval. A zatímco on sám vyvázl jen s lehkým zraněním, nepřipoutaní manželé byli vymrštěni z vozu a oba na místě zemřeli.

Nepřipoutaný pasažér, řidičova smrt

Mnoho lidí si také neuvědomuje, že v případě nehody je nepřipoutaný pasažér vzadu velkým nebezpečím i pro cestující před sebou. Řidič má hned dvojnásobnou pravděpodobnost, že při nehodě zemře, pokud za ním sedí nepřipoutaný cestující. Letící tělo s ohromnou energií totiž řidičovo sedadlo doslova slisuje a natlačí ho na volant a proti vybuchujícímu airbagu. Prudce pak roste nebezpečí poranění páteře, těžkého otřesu mozku nebo zranění obličeje.

Ostatně podívejte se sami, jak taková situace v autě vypadá při nárazu v pouhých 56 km/h. Je to docela strašidelný pohled:

Článek je zařazen v: dopravní nehoda , jízda bez pásů , bezpečnostní pásy , bezpečnost v autě
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama