Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Podívejte se, jak se změnila auta za poledních 60 let

60 let, to je téměř délka jednoho lidského života. Za tu dobu se dá prožít opravdu hodně. V automobilovém průmyslu to není jinak, a tak se SEAT rozhodl proti sobě postavit dva vozy, které právě těchto šest dekád dělí. Rozdílů mezi nimi je opravdu hodně.
Vydáno: 27.11.2017
SEAT Mii a SEAT 600
SEAT Mii a SEAT 600 Autor: Seat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konkrétně jde o vozy SEAT Mii a SEAT 600, který letos slaví své 60. výročí. Oba vozy mají přibližně shodné rozměry a jsou považovány za praktické automobily do města. A také jsou reakcí na potřeby v oblasti mobility v různých dobách. Než se ale podíváme na konkrétní porovnaní, pojďme si „šestistovku“ trošku představit.

Říká se o ní, že jde o automobil, který postavil Španělsko na kola. Jeho výroba byla odstartována v roce 1957, ale tehdy šlo ještě o licenční Fiat. Pro své kompaktní rozměry se auto okamžitě stalo hitem. A to nejen díky nízké ceně, ale také pro své jednoduché, ale odolné agregáty, které ho poháněly. V první fázi výroby šlo o čtyřválec o objemu 0,6 litru s výkonem 19 koní. Žádný trhač asfaltu, ale vydržel vše! Později byl vůz nabízen se zvýšeným objemem na 0,73 litru a výkonem 22 koní. O tom, že šlo ve své době o velký úspěch, svědčí i fakt, že španělská automobilka prodala celkem 797 319 modelů 600.

Tahle malá španělská automobilová revoluce si rozhodně pozornost zaslouží. Tak ji pojďme porovnat s novým, malým, městským Mii. Právě takové porovnání asi nejlépe ukáže, kam až se automobilismus za „pouhých“ šedesát let posunul.

Třikrát větší zavazadlový prostor

Zavazadlový prostor v přídi modelu 600 měl objem 68,5 litru. Přestože jsou rozměry modelu Mii podobné, jeho zavazadlový prostor je s celkovým objemem 238 litrů třikrát větší a je umístěn vzadu, jako u většiny současných automobilů.

Dveře zavěšené vzadu

Jedním z charakteristických prvků prvních verzí tohoto vozu z 50. let je zavěšení dveří vzadu a jejich otvírání vpředu. Celkem elegantní, co myslíte? Dalším prvkem výbavy tohoto modelu byla sedadla, která se svým designem a čalouněním nejvíce podobala pohodlnému gauči.

Od pásů k automatickému brzdění

První vozy SEAT 600 nebyly vybaveny bezpečnostními pásy, ani opěrkami hlavy. Se sedadly tak mělo kontakt pouze 40 % těla sedící osoby. Na druhé straně Mii disponuje nejen oběma uvedenými prvky, ale také čtyřmi airbagy a bezpečnostními systémy a asistenty jako je funkce nouzového brzdění City, která detekuje překážky a automaticky zabraňuje kolizím. Jedná se o techniku, která v době před více než půl stoletím vůbec neexistovala.

Pochválen buď posilovač

Zaparkování vozu 600 vyžadovalo při otáčení volantem silné paže. Byla to vyčerpávající činnost, zejména v létě, kdy jediným způsobem, jak se zchladit, bylo otevřít všechna okna. Oproti tomu Mii dnes nabídne elektromechanický posilovač a nepostradatelnou klimatizaci.

Doba výroby se snížila ze 40 na 16 hodin

Výroba jednoho vozu trvala více než 40 hodin, zatímco Mii nebo jakýkoli jiný aktuální model vyžaduje v současnosti v průměru 16 hodin, přestože jsou moderní automobily mnohem složitější.

Článek je zařazen v: SEAT , automobilismus , vývoj , SEAT Mii , SEAT 600
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama