Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Podívejte se, jak se během let proměnil Mustang, Corvette a Challenger

Když s řekne americký muscle car, jsme si takřka jisti, že se většině vybaví buď Chevy Corvette, Ford Mustang nebo Dodge Challenger. Právě tato tři auta jsou dnes legendami, po kterých tajně netouží snad jen ti, kdo už je doma mají.
Vydáno: 18.10.2017
Muscle Car - ilustrační obrázek
Muscle Car - ilustrační obrázek Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prvním, který vám dnes poodhalí svou historii, je Ford Mustang. Jeho výroba byla odstartována v roce 1964 a dodnes neskončila. Už od počátků jde o velmi úspěšný model, dokonce je prý po Modelu A nejúspěšnějším modelem v historii značky. Víte, že si zahrál v několika filmech, víte, že existují spousty jeho variant a určitě víte, že v Americe jde o nejčastější první auto mladých. Možná ale nevíte, že jeho název je odvezen od bitevního letounu North American P-51 Mustang. Vůz je velmi úspěšný i dnes, i když někteří automobilku trošku zatracovali, když přišla s informací, že americká legenda bude mít pod kapotou i motor typu EcoBoost. Sice se tak stalo, ale k němu jako alternativu Ford nabízí i plnotučnou V8, takže jsou veškeré nářky zažehnány a prodeje stále rostou. :)

Druhou, ale neméně zajímavou legendou, která se vám dnes představí, je Chevrolet Corvette. Tak jako má Mustang jméno po letadle, Corvette zase po rychlé lodi. Tento model začalo americké GM vyrábět v roce 1953 a hned s první generací bylo jasné, že to byla trefa do černého. GM vsadilo na hodně odvážně řešený design, který zkombinovalo s ostrým výkonem, čehož se ostatně drží dodnes. V současné době na silnicích jezdí již sedmá generace „Vette“, ale už v první polovině příštího roku bychom se měli dočkat té osmé. Ta by měla vyjet ve stejném duchu jako její předchůdkyně, jen vzhledem k oslavám 65 let výroby tohoto modelu nabídne spousty karbonu, technologických vychytávek a pod kapotou prý malé peklo. Než se ale dočkáme, pojďme si připomenout, jak to celé začalo.

Třetím do dnešní party je Dodge Challenger. Trochu opomíjený, ale podle nás zcela neprávem. Dodge vůz s tímto jménem představil už v roce 1958, pak si ale dal pauzu a Challenger tak, jak ho známe, vyjel až v roce 1970. Zákazníci, v té době lační po amerických svalnatcích, kteří byli hluční, velcí, ale také zatraceně rychlí, doslova šíleli. Není se co divit, obzvláště extrémní verze 426 Hemi, kterou poháněl sedmilitrový agregát o výkonu 420 koní, musela být ve své době hotovým peklem na silnicích. Ale ani dnes na své konkurenty moc neztrácí. Obzvláště pekelné verze Demon nebo Hellcat strčí všechny Mustangy do kapsy. :) O aktuální generaci, která je na trhu od roku 2015 se říká, že se vrátila ke kořenům a že svou osobitostí hodně připomíná generaci první. Jestli tomu tak je, na to vám možná odpoví následující video.

Článek je zařazen v: muscle cars , Ford Mustang , Chevrolet Corvette , Dodge Challenger , General Motors , GM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama