Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Po světě už jezdí 4 miliony Fabií. Připomeňte si všechny generace

Od roku 1999 vyrobila Škoda celkem čtyři miliony vozů řady Fabia. Jubilejním vozem se stala bílá Fabia kombi třetí generace v provedení Monte Carlo s tříválcem 1.0 TSI. Fabii poslední generace už si koupilo půl milionu lidí.
Vydáno: 18.06.2017
Škoda Fabia první generace v provedení RS.
Škoda Fabia první generace v provedení RS. Autor: Škoda Auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Škoda dnes v Mladé Boleslavi vyrobila 500 000. vůz třetí generace řady Fabia. Současně však oslavila i další jubileum: je to celkem čtyřmiliontá Fabia, která sjela z výrobní linky od debutu modelu v roce 1999. Fabia je tak dlouhodobě druhou nejúspěšnější škodovkou hned po Octavii. Právě Octavia nedávno slavila 20 let a 5 milionů prodaných kusů, počet vyrobených Superbů zase automobilka nedávno zaokrouhlila na milion.

První generace - 1999 až 2007

Krátce před přelomem tisíciletí měla na autosalonu ve Frankfurtu 1999 světovou premiéru první Škoda Fabia. Vycházela z koncernové platformy A0 a svého času nabízela velmi dobrou ovladatelnost, bezpečnost a poměrně moderní techniku. Jak je pro vozy značky Škoda typické, vsadila Fabia hlavně na prostornost a praktičnost. Na autosalonu v Paříži na podzim roku 2000 představila značka i verzi kombi, rychlá Fabia RS debutovala v březnu 2003. Celkem z linek sjelo zhruba 1 790 000 vozů první generace.

Druhá generace - 2007 až 2014

Na ženevském autosalonu se v roce 2007 poprvé ukázala Škoda Fabia II. Druhá generace nabídla ještě více prostoru při kompaktních vnějších rozměrech. Škoda rozšířila paletu motorů a vybavila vůz novými komfortními a bezpečnostními prvky. Verzi kombi představila poprvé v září 2007 na autosalonu ve Frankfurtu. Objem zavazadlového prostoru v porovnání s předchůdcem vzrostl o 235 litrů.

Robustní vzhled s výraznými designovými prvky dostala Fabia Scout ve verzích kombi i hatchback, poprvé představená v roce 2009. První Fabia Monte Carlo doplnila modelovou paletu v roce 2011. Charakterizovala jí černá střecha, černá kola z lehkých slitin, SunSet a další výrazné designové prvky. Produkce druhé generace modelu skončila po zhruba 1 710 000 vyrobených vozech v červnu 2014.

Třetí generace - od 2014 dodnes

V roce 2014 zahájila česká automobilka výrobu třetí generace Fabie, dosud sjelo z linky 500 000 těchto vozů. Vůz přišel s ostřejším a dynamičtějším designovým jazykem. Jak je pro vozy české značky typické, má i tento vůz ve výbavě řadu Simply Clever detailů: deštník pod sedadlem spolujezdce, škrabku na led ve víčku palivové nádrže, držák multimediálních zařízení ve středové konzole, odkládací síťové kapsy na bocích předních sedadel, odkládací schránky pro reflexní vesty, držáky lahví a podobně.

Na autosalonu v Ženevě v březnu 2017 představila Škoda další novinky. Fabia se představila s tříválcem 1.0 TSI ve výkonových verzích 70 kW (95 k) a 81 kW (110 k). Ten nahradil dosud používaný čtyřválec o objemu 1,2 litru. Nové technologie známé spíše z vyšších segmentů zahrnují online-služby Škoda Connect, radarový asistent Front Assist s integrovanou funkcí nouzové brzdy, adaptivní tempomat, multikolizní brzdu nebo asistent rozpoznání únavy řidiče.

Článek je zařazen v: třetí generace , Škoda Fabia , historie Škoda , první generace , druhá generace
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama