Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Panhard Crab: Neprůstřelná armádní budoucnost

Francouzská armáda vypsala výběrové řízení na náhradu letitých vozů Panhard VBL. Asi nejvážnějším kandidátem pak je Panhard Crab (Combat Reconnaissance Armored Buggy). A je to pěkná hračička pro velký kluky.
Vydáno: 07.10.2014
Panhard Crab
Panhard Crab Autor: Panhard
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

VBL je obojživelné vozidlo, které slouží ve francouzské armádě už od roku 1985. Takže není divu, že se hledá jeho náhrada. Crab sice obojživelný není, ale splňuje nejpřísnější kriteria moderního taktického boje.

Především jde o buggy, která by měla mít extrémní průchodnost terénem. Podvozek má hydropneumatické pérování, takže dokáže měnit světlou výšku pěkně plynule až na 450 mm. Všechna kola jsou navíc řízena, takže auto se otočí „na pětníku“. Tedy pokud ten pětník má deset metrů. Ale i tak je to skvělá hodnota. Navíc auto dokáže natáčet pouze zadní kola, takže když couvá, může to dokázat neuvěřitelnou rychlostí velmi bezpečně. K tomu je přizpůsoben vůz například i tím, že vzadu je kamera, která přenáší obraz do kokpitu řidiče.

 

Panhard Crab Foto: Panhard

Panhard Crab. Foto: Panhard

Vůz je opancéřován. Samozřejmě. Jeho základní pancéřování odolá kulkám ráže 7,62×39 AP s wolframovým jádrem (Level 3). V případě potřeby je možné vůz zpevnit až na Level 4 (14,5×114 AP / B32 AP).

Protiminová ochrana zvládne neutralizovat výbuch 8 kg TNT na předních kolech nebo mezi nimi a 6 kg TNT ve středu vozidla. Pneumatiky mají automatické huštění a vůz je schopen jízdy i po jejich prostřelení.

Není vidět

Panhard Crab sice není opatřen žádným maskovacím zařízením stealth, ale i tak v boji nemusí být vidět. Je totiž ho možné osadit moderními zbraněmi, jako je izraelská střela Spike NLOS, která má dosah až 25 km. Zkratka NLOS znamená Non Line Of Sight. Jde tedy o střely, které radar nezachytí.

 

Panhard Crab Foto: Panhard

Panhard Crab. Foto: Panhard

Samozřejmě, že v nabídce budou i rychlopalné kanony 25 mm, kulomet ráže 12,7 mm nebo protiletecký kulomet stejné ráže. Také 12,7 mm speciální rotační kulomet se speciálními střelami, který je určen k ničení betonových bunkrů.

Rakouské srdce

Motor pod kapotou je osvědčený naftový Steyr M16 s výkonem 235 kW. Automatická převodovka znamená velkou úlevu pro obsluhu vozu (vejdou se sem tři muži posádky). Dojezd 800 km je více než dostatečný, stejně jako maximální rychlost 110 km/h.

 

Panhard Crab Foto: Panhard

Panhard Crab. Foto: Panhard

 

IMI Combat Guard

Combat Guard: Nejbrutálnější izraelský teréňák

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama