Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Opel vyvíjí světlomety, které budou svítit tam, kam se díváte

Adaptivní světlomety má dnes už kdejaká plečka za pár korun. Nasvěcování zatáček natáčením světel nebo posvěcováním mlhovkami ale bude za chvíli jen takovou starou hračkou. Opel chce mít světa, která svítí tam, kam se díváte.
Vydáno: 16.03.2015
Opel světla 1
Opel světla 1 Autor: OPEL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Celý systém už je podle Opelu ve vývoji, ale ještě není zdaleka ve fázi, kdy by se dala světla dát do prodeje. Vše se musí znovu a znovu testovat a upravovat. Vždyť například technici museli překonat typickou vlastnost očí, že mají nevědomou tendenci skákat z jednoho ohniska do druhého. „A tak světla musí mít speciální zpožďovač, který vše upravuje a dělá pohyb plynulým,“ vysvětluje Ingolf Schneider, ředitel světelné techniky u Opelu.

Vůz má centrální fotodiody a několik periferních infračervených diod, které snímají pohyb očí. To není nijak závratná novinka, vždyť už dnes se používá v systémech, které sledují únavu řidiče. Jenže tady jsou data sbírána 50x za sekundu a vyhodnocována pro správné natočení světel. Už dva roky na tom pracují a my jsme zvědaví, jak se vypořádají třeba s tím, že řidič se podívá na přístroje, navigaci nebo na spolujezdce. No, asi to nějak mají vymyšleno.

Opel světla  Foto:

 

Každopádně systém ještě úplně k publikování není, ale zato je už připraven nový systém LED světel, která díky speciálním fotodiodám dokážou redukovat postupně jas tak, aby neoslňovaly protijedoucí řidiče a přitom svítily stále na plný výkon. Tahle technologie by měla přijit do vozů Opel už do 18 měsíců.

Opel světla  Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama