Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Odpadní plast místo asfaltu, to je možná budoucnost silnic

Se silnicemi jsou problémy permanentně. Asfalt vydrží pár let, musí se neustále záplatovat nebo rovnou odfrézovat a znovu položit. Je to nákladné, zdlouhavé a komplikuje to provoz.
Vydáno: 15.07.2015
Plastová silnice.
Plastová silnice. Autor: KWS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Budoucnost by mohla přinést zcela jiný koncept stavění silnic, přičemž asfalt by se stal reliktem minulosti. V Nizozemí přišli s představou, že by se silnice budovaly ekologicky z prefabrikovaných dílů vyrobených z recyklovaných plastů. Ba co víc, tyto prefabrikáty by vytvářely pod vozovkou volný prostor, který by sloužil pro vedení inženýrských sítí a rozvodů.

Takovýto způsob výstavby silnic by byl nejen ekologický, ale i velmi rychlý. Úseky asfaltových silnic, které se stavějí měsíce, by byly z plastových prefabrikátů hotové během týdnů. Povrch a celá konstrukce takové silnice by byly odolné proti mechanickému poškození, vzdorovaly by i vodě a povětrnostním vlivům. Vozovka by prý zvládala teplotní rozmezí od –40 do 80 °C. Trvanlivost takové silnice by byla samozřejmě nepoměrně delší než u asfaltu a v případě nějakého poškození by pak výměna prefabrikovaných dílů zabrala jen krátký čas a byla by velmi snadná.

Plastová silnice
Plastová silnice
KWS

Celý koncept pochází z dílen nizozemské společnosti KWS Infra, patřící pod stavební a konstrukční korporaci VolkerWessels, a její inženýři silnici buducnosti nazývají prostě PlasticRoad. A nezůstane jen u myšlenky. Už nyní existují plány, že plastovou silnici postaví v rámci testů v nizozemském Rotterdamu. Ale nebude to zítra, prý budou zapotřebí ještě asi tři roky vývoje, aby bylo možné první plastovou silnici vybudovat. Vývojáři například musejí vytvořit takový povrch vozovky, aby se plastová silnice za mokra nestala pro automobily kluzištěm.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama