Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Odbory hrozí Škodě největší stávkou v historii

Škoda Auto, jeden z největších zaměstnavatelů v České republice, má velký problém. Její odboráři totiž hrozí masivní stávkou, která by mohla ochromit výrobu až na několik týdnů. Automobilka přitom naopak potřebuje vyrábět víc než kdy dřív.
Vydáno: 24.11.2017
Výroba Škoda Auto
Výroba Škoda Auto Autor: Škoda Auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je to jen pár týdnů, kdy jsme vám říkali o tom, že se škodováckým odborům nelíbí návrh na zavedení další pracovní směny pro zaměstnance. Podle nich není možné, aby lidé tolik pracovali, a to na úkor svého rodinného života a osobního volna. Vedení Škody Auto ale na nějaké stesky moc neslyší a zavedení další výrobní směny prý má už naplánované. A jak už minule odbory avizovaly, manažery škodovky donutí k novým jednáním klidně i extrémně dlouhou stávkou.

I jeden nebo dva dny by pro výrobu znamenaly velký problém, ale odboráři mluví o tom, že zaměstnanci svou práci zastaví klidně na 10 nebo 20 dní. Tím si chtějí původní směnnost a také více volna vybojovat zpět. Vše je podrobně popsané v aktuálním vydání časopisu Škodovácký odborář, kde nás hodně zaujal jeden odstavec. Ten řeší fakt, že pokud zaměstnanci vstoupí do stávky, logicky nebudou brát žádné peníze, což pro většinu operátorů výroby může být velký problém. Na to má časopis následující vysvětlení. Názor na ně nechť si každý udělá sám.

„Že nebudeme brát peníze? Jasně, ale vy byste představenstvu prodali své rodiny, své životy, své zdraví za ubohé tři koruny příplatku na hodinu? To ať si auta odvezou tam, kde se vydělává 50 eur na hodinu, kde volno, přestávky, dovolená a veškeré zabezpečení jsou daleko lepší než u nás. To poslední, co máme, si vzít nedáme: svobodu svého vlastního rozhodnutí a naše rodiny!“

Podle obsahu časopisu, který si můžete stáhnout zde, ale ve finále nejde odborům tolik o nějaké volno navíc. Dráždí je zejména fakt, že si zaměstnanci koncernu VW v Německu vydělají mnohem víc. Ti navíc v současné době po vedení požadují další, tentokrát 6% nárůst mezd. A mají i více příplatků. České odbory tedy veřejně navrhly, že by bylo asi lepší, kdyby Škodovka přesunula alespoň část výroby tam a místní zaměstnance tolik nepřetěžovala.

Česko přijde o Superb

A jako kdyby je někdo vyslyšel. Včera odpoledne proběhlo v německém Emdenu velké koncernové shromáždění, na kterém bylo podle šéfa odborů české Škodovky dohodnuto, že se výroba Škody Superb, tedy vlajkové lodi automobilky, přesune do Německa. Jaroslav Povšík, šéf odborů, si myslí, že je to proto, že se Škodovce moc daří, což se nelíbí Volkswagenu, který má navíc v současné době dostatek volných kapacit. A ty musí nějak využít. Podle VW takový přesun značce v tuto chvíli nijak neublíží, ale má strach o celkovou budoucnost značky.

Bohulibé, řeknete si. Má to ale háček. Toto vše Povšík řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, ale jeho slova zatím nepotvrdil nikdo z koncernu VW, ale ani nikdo ze Škody Auto. Ačkoliv se o nějakém přesunu části výroby už dříve hovořilo, podle zástupců značky i koncernu se v tuto chvíli o něčem takovém rozhodně nevedou žádné debaty, a už vůbec nepadlo žádné takové konkrétní rozhodnutí.

Tak trochu to vypadá na velkou šachovou partii mezi Škodovkou a odbory. Kde je pravda, jak to dopadne s výrobou a jestli Česko zažije jednu z největších stávek své historie, je zatím ve hvězdách.

Článek je zařazen v: Škoda Auto , Škoda Superb , výroba , stávka , Odbory , směny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama