Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Od automobilky baterky pro dům

Firma Tesla vyrábí elektromobily. Je to americký sen – tisíce elektromobilů, samá chvála. A teď… Dalším krokem firmy jsou akumulátory pro domácnosti.
Vydáno: 04.05.2015
Tesla Powerwall
Tesla Powerwall Autor: Tesla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro někoho záhadný krok, pro jiného jasný pokrok firmy, která vyrábí auta, jezdící vyloženě na baterky. Elon Musk, šéf firmy Tesla Motors chválí svojí firmu všude, kde chodí. Nejvíc asi u americké vlády, protože tolik dotací a pobídek, jako získala jeho firma, nemá žádná jiná v USA. A taky asi maže židle na mnoha místech americké administrativy. Například kdy se zjistilo, že jeho tisíce prodaných vozů jsou ve skutečnosti přehnaná čísla o sta procent. Že spousta aut je jen přeprodej mezi dealerstvími (jak známá je ta situace u nás!). Ale to se nějak nepočítá. Půjčku od vlády přece splatil v rekordním čase. Co na tom, že vrácené peníze byly vlastně zase další pobídky od vlády a od investorů.

výfukové plyny

Francie dá lidem 271 000 korun, když si koupí elektromobil

 

Ale jak vybruslit z téhle šlamastyky, kdy najednou vyplývá víc kalu na povrch, než je zdrávo. Zkusit to někde jinde. Někde, kde je zatím trh nenasycený a přitom tak dostupný – v domácnostech. Mít doma akumulátorový záložní zdroj, který by se přes den třeba ze solárních kolektorů nabil a v noci poháněl elektrické spotřebiče, je snahou mnoha lidí. Jenže zkuste se podívat po trhu. Zjistíte, že těch skutečně solidních domácích akumulátorů je málo. A vypadají jako plechové skříňky ze šaten ČKD.

Nissan Leaf

Cena akumulátorů do elektromobilu je 110 000 korun

 

Tesla tak začne nabízet akumulátory Powerwall, které dobře fungují i vypadají. Jen 13 cm plochá elegantní bílá skříň, kterou se nebudete stydět ukázat ani návštěvám, v sobě skrývá akumulátory dvojího druhu. Buď základní se 7 kWh na denní cyklické bázi, nebo 10 kWh, sloužící i jako záložní zdroj. Samozřejmě, že se dají násobit a tím zvyšovat jejich kapacita. Ty základní stojí 3000 dolarů (72 000 korun), silnější o 500 dolarů víc (84 000 korun). Musíme upozornit, že cena je jen za akumulátory a krabici. Není v ní nic jiného – invertor, solární panely, zapojení…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama