Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nový Smart umí jezdit i po kolejích. Mají se České dráhy čeho bát?

Auta stojí, vlaky jedou? Proč nepostavit přibližovadlo, které zvládá asfalt i koleje?
Vydáno: 01.07.2015, Petr Cífka
Chytáte zpoždění? Stačí šlápnout na plyn.

Zástupci britských drah chtěli svým pokusem naznačit, že auto pohybující se po kolejích je to nejlepší z obou světů. Několik měsíců se věnovali intenzivnímu výzkumu a modelování, ze kterého vzešlo vskutku bizarní vozítko pokřtěné Smart Forrail. Jedná se o variantu hatchbacku Smart Forfour, upraveného pro provoz na britské drážní soustavě. Hliníková kola se speciálními běhouny doplňuje zablokované řízení, speciální stabilizátory a celkově upravený podvozek. Ve voze jsou cestující odměněni pohodlím a komfortem, zatímco Smart vesele funí vstříc horizontu lemovanému výhybkami. Jako legrace je to dobré, ale co na tom tak dlouho trvalo? V Top Gearu to zvládli během jedné jediné epizody a došli ke stejnému závěru – interiér automobilu bude vždy pohodlnější prostor než jakkoliv dobře vybavené vlakové kupé.

Smart Train

 

Smart Forrail je jen pokus o virální video, nikdo se samozřejmě nechystá zavést autovlakovou dopravu, ta ostatně funguje už nyní na způsob lodních trajektů např. v Alpách. Naložíte auto na vlak a jdete si dát kafe do jídelního vagónu. Je to přiměřeně drahé, přiměřeně rychlé, ale žádnou revoluci to neznamená – jen méně plahočení po horských silničkách pro ty, kteří používají auto jen pro přesun z bodu A do B a správně zakroucený asfalt s panoramatickými výhledy jim nic neříká.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama