Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nový kabriolet Rolls-Royce Dawn jede jako čert a nabízí až dekadentní luxus

Rolls-Royce je synonymem pro tradici, konzervativismus, luxus a výjimečnost. Ale i tahle aristokratická britská značka se přizpůsobuje moderní době.
Vydáno: 12.09.2015
Rolls-Royce Dawn.
Rolls-Royce Dawn. Autor: Rolls-Royce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O tom svědčí fakt, že její nejnovější výtvor, kabriolet Rolls-Royce Dawn, se premiérově představil on-line. To se stalo v historii značky vůbec poprvé. Podle šéfa automobilky Torstena Müllera-Ötvöse se tak stalo z více důvodů. Jednak klientela Rolls-Royce „mládne“, ale také klesá význam klasických autosalonů. Nicméně Rolls-Ryoce s novým modelem Dawn na Frankfurt nezapomene a ukáže jej i tam. K prodejcům by se měly první kusy dostat začátkem příštího roku.

Dawn je postaven na základech kupé Wraith, ovšem překvapivě spolu sdílejí jen 20 procent karosářských dílů. Jde tedy do značné míry o svébytný vůz. Prim samozřejmě hraje skládací plátěná střecha. Ty se opět vracejí do módy a vytlačují ve své době populární pevné skládací střechy. Dawn tu svou dokáže složit do 22 sekund, a to i při jízdě rychlostí 50 km/h. Oproti kupé Wraith dostal kabriolet Dawn pozměněnou čelní masku i záď. Kabriolet má také jinak nastavený podvozek, tlumiče a odpružení. Zvětšil se i rozchod zadních kol, naopak kratší je celkový rozvor, který činí 3112 mm. Dawn je tedy dlouhý 5285 mm, vysoký 1502 mm a široký 1947 mm.

 

Vůz o hmotnosti přes dvě a půl tuny rozhýbe dvanáctiválec o objemu 6,6 l a výkonu 570 koní s točivým momentem 780 Nm. A evidentně na to stačí více než dobře, vždyť hodnota zrychlení z nuly na sto zní 4,9 s. maximální rychlost je pak elektronicky omezena na 250 km/h. A ptáte se na spotřebu tohoto anglického mastodonta? Dalo by se říci, že je přijatelná, 14,2 l na sto kilometrů.

Méně přijatelná, alespoň pro většinu světové populace, je cena. Bude začínat na 250 tisících librách. Za luxusní výbavu zahrnující třeba sadu kamer nebo špičkový audio systém s 16 reproduktory, který dokáže při jízdě s otevřenou střechou navodit atmosféru koncertu pod širým nebem, dřevěné vykládání, kožené čalounění, kašmírový strop a elektronické vychytávky to není překvapivá částka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama