Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nové Volvo dá při odbočování samo přednost

Při odbočení vlevo musí dát řidič přednost protijedoucím vozidlům. Nové Volvo XC90 dokáže tahle auta rozpoznat a samo jim dá přednost.
Vydáno: 23.07.2014
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Za měsíc se představí kompletně nové Volvo XC90. Automobilka ale postupně představuje jeho části, detaily, technické vychytávky. Je jasné, že tohle Volvo bude nejumakanější auto co do bezpečnosti na světě.

Tak třeba jde o systém, který skenuje cestu před vozem. Když by chtěl řidič odbočit vlevo a radar by zachytil protijedoucí vůz, samočinně zabrzdí. Podle představitelů značky jde o jednu z nejčastějších příčin nehod – nedání přednosti v jízdě při odbočování. A právě tímto systémem by se mělo takovým velmi fatálním kolizím předejít.

Nový City Safety systém ale dokáže mnohé dosud nevídané věci. Radar dokáže nejen zachytit auta před jedoucím vozem, sám zabrzdit a jet v koloně. Dokáže ale i zareagovat na cyklisty i chodce. Ty sleduje jak na silnici, tak i na chodníku a registruje jejich pohyb. Takže pokud se nějaký člověk na chodníku rozhodne vejít rychle do vozovky (třeba dítě běžící za míčem), Volvo dokáže včas zareagovat a zastavit.

Velmi nás zaujal také systém ochrany při sjetí z vozovky. Při nehodách se velmi často stane, že automobil opustí vozovku a sjede z ní třeba do pole. Skok, který vůz provede přes krajnici ale je extrémně nebezpečný, protože člověk absorbuje ohromnou ránu ze směru, který nedokáže eliminovat ani on, ani bezpečnostní systémy. Volvo tak nasadí do auta systém, který při překročení krajnice přitáhne cestující pomocí pásu do sedadel. Dopad vozu mimo vozovku pak absorbuje zvláštní tlumič zabudovaný v sedadle. Ten zvládne pohltit až třetinu vertikálních sil.

 

Volvo XC90 - interiér

Nové Volvo XC90 bude luxusní koráb. VELKÁ GALERIE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama